در دیدار دکتر فرهادی با صدر اعظم سابق آلمان ، راه های گسترش همکاری های مشترک علمی و فناوری بررسی شد

۲۶ دی ۱۳۹۴ | ۲۳:۰۶ کد : ۹۵۵۶ اخبار
تعداد بازدید:۴۷۹
دکتر محمدفرهادی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری و گرهارد شرودر صدراعظم سابق آلمان و هیئت همراه  در خصوص راه های گسترش همکاری های مشترک علمی و فناوری  دو کشوردر محل این وزارت دیدار و...
در دیدار دکتر فرهادی با صدر اعظم سابق آلمان ، راه های گسترش همکاری های مشترک علمی و فناوری بررسی شد
  دکتر محمدفرهادی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری و گرهارد شرودر صدراعظم سابق آلمان و هیئت همراه  در خصوص راه های گسترش همکاری های مشترک علمی و فناوری  دو کشوردر محل این وزارت دیدار و گفتگو کردند .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این دیدارکه معاونان وزیر علوم و همچنین هیئت همراه صدراعظم سابق آلمان نیز حضور داشتند ، دکتر فرهادی با اشاره به علاقه دو کشور ایران و آلمان  به مسائل علمی اظهار داشت : همکاری های مشترک علمی و فناوری بین محققان و مراکز پژوهشی ایران و آلمان سابقه ای طولانی دارد و همکاری علمی بین دانشگاه های دو کشور از گذشته های دور انجام می گرفته و ما در حال حاضر باید سعی کنیم  شرایط حضور دانشمندان ایران و آلمان را در دانشگاه ها و مراکز پژوهشی دو کشور فراهم کنیم و این بهترین کار برای نزدیک تر کردن دو جامعه علمی است .
وی افزود : با امضای تفاهم نامه ای با طرف آلمانی و با تشکیل جلسه کمیته راهبردی ، نحوه همکاری های مشترک  بین دو کشور بررسی شد و در سفر مسئولان دو کشور به آلمان و ایران ، زمینه این همکاری ها نیز مشخص شده است .
وزیر علوم در ادامه با بیان اینکه این همکاری ها تنها به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و تحقیقاتی محدود نمی شود ، گفت : این همکاری های مشترک می تواند به مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان تعمیم داده شود . به طور مثال قرار است یک مرکز تخصصی پزشکی با همکاری سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران تاسیس شود که در آن از خدمات مشترک متخصصان و پژوهشگران آلمانی و ایرانی بهره مند خواهیم شد .
وی افزود : کشور آلمان یکی از کشورهای مورد نظر ما در زمینه های همکاری های مشترک علمی و تحقیقاتی است و همچنین در دیگر زمینه ها از قبیل انتقال تکنولوژی وامور مهارتی  ، از همکاری مشترک استقبال می کنیم .
همچنین در این دیدار، گرهارد شرودر صدراعظم سابق آلمان در سخنانی با استقبال از گسترش همکاری های فی مابین در مسایل علمی تحقیقاتی و همچنین
با ابلاغ سلام پروفسور سمیعی به وزیر علوم کشورمان ، گفت : اروپادر طی اعصار گذشته از علم پزشکی ایران استفاده های بسیاری برده است و زمینه های همکاری علمی مشترک بسیار گسترده ای بین مراکز آموزش عالی دو کشور وجود دارد که در قالب کارهای مشترک در دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان می گنجد . مثلا در بخش سلامت و بهداشت با همکاری شرکت های معتبر آلمانی می توان بهترین لوازم  پزشکی و درمانی را تولید کرد . 
وی افزود : به طور کلی ، دولت آلمان علاقه مند است  همکاری های مشترک علمی و فناوری بین دو کشور را تقویت کرده و گسترش دهد .
گفتنی است در این دیدار دکتر حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رییس مرکز همکاری های علمی بین المللی ، دکتر عبدالحسین فریدون مشاور وزیرعلوم و مدیر کل حوزه وزارتی ، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر و دکتر وحید احمدی معاونان آموزشی و پژوهش و فناوری وزارت علوم ، دکتر محمد اخباری رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی ودکترمسعود شفیعی رییس دانشگاه فنی و حرفه ای نیز حضور داشتند ​