دانشمند پاکستانی برنده جایزه بین‌المللی "اخلاق در علم" ابن سینا در سال 2015 شد

۳۰ تیر ۱۳۹۴ | ۱۴:۰۰ کد : ۹۴۵۰ اخبار
تعداد بازدید:۶۸۴
زبتاخان شینواری (zabta khan shin wari) دانشمند پاکستانی در حوزه اخلاق در علم و آموزش، برنده چهارمین دوره جایزه بین‌المللی اخلاق در علم ابن‌ سینا شد. این جایزه که شامل تقدیرنامه یونسکو و مدال طلا مزین...
دانشمند پاکستانی برنده جایزه بین‌المللی "اخلاق در علم" ابن سینا در سال 2015 شد
زبتاخان شینواری (zabta khan shin wari) دانشمند پاکستانی در حوزه اخلاق در علم و آموزش، برنده چهارمین دوره جایزه بین‌المللی اخلاق در علم ابن‌ سینا شد.
این جایزه که شامل تقدیرنامه یونسکو و مدال طلا مزین به تصویر ابن‌سینا و مبلغ 10هزار دلار آمریکاست، در تاریخ 30 سپتامبر 2015 (8 مهر 1394) در مقر یونسکو در پاریس طی مراسمی با حضور ایرینا بوکوا، مدیرکل یونسکو، اعضای کمیته بین‌المللی تخصصی اخلاق زیستی (IBC ) و اخلاق در علم و فناوری (COMMEST ) اهدا خواهد شد.
پرفسور زبتاخان شینواری، رئیس فرهنگستان علوم پاکستان و رئیس دپارتمان بیوتکنولوژی «قیدی اعظم» دانشگاه اسلام آباد و متخصص در حوزه کشاورزی و گیاه شناسی است. وی خدمات شایسته‌ای را در مرکز ملی تحقیقات کشاورزی پاکستان و همچنین موزه تاریخ طبیعی این کشور انجام داده و از استادان برجسته دانشگاه علم و تکنولوژی «کوهات» پاکستان است.
وی توانسته تحقیقات و پژوهش‌های ارزنده ای را در حوزه ایمنی و امنیت زیستی و توسعه برنامه‌های آموزشی برای پیشبرد حوزه اخلاق در علم و فناوری به ثمر رساند و پروژه‌های متعددی از دانشجویان این حوزه را نیز هدایت و عملیاتی کرده است. این جایزه به دلیل تلاش‌های بی‌وقفه پرفسور شینواری در حوزه مدیریت پژوهش‌های مربوط به آموزش اخلاق در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی به وی اهدا شده است.
جایزه بین‌المللی ابن سینا که متولی آن جمهوری اسلامی ایران است، به یادبود آثار ارزشمند و گهربار ابوعلی سینا، دانشمند و فیلسوف قرن یازدهم که شهرت جهانی در حوزه پزشکی، فلسفه و اخلاق دارد، طراحی شده و هدف اصلی آن پیشبرد توجه به ارزش‌های اخلاقی در مطالعات علمی و پژوهشی است. جایزه اخلاق در علم ابن‌سینا از سال 2002 در یونسکو پایه‌گذاری شد. این جایزه هر دو سال یکبار به افراد و گروه‌هایی که تحقیقات و فعالیت‌های شاخص و برجسته‌ای در زمینه اخلاق علمی و فناوری انجام داده‌ باشند، اعطا می‌شود.