پنج اولویت کلیدی وزارت علوم برای گسترش همکاری های علمی بین المللی

۲۰ خرداد ۱۳۹۴ | ۱۲:۵۱ کد : ۶۹۷۳ اخبار
تعداد بازدید:۴۲۹
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل تاکید کرد که دانشگاه کشور در مسیر توسعه هیچ مسیری موثرتر از مسیر بین المللی شدن ندارند. دکتر حسین سالار آملی در پنجمین نشست مشورتی معاونان و مدیران بین الملل دانش...
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل تاکید کرد که دانشگاه کشور در مسیر توسعه هیچ مسیری موثرتر از مسیر بین المللی شدن ندارند. دکتر حسین سالار آملی در پنجمین نشست مشورتی معاونان و مدیران بین الملل دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی که روز چهارشنبه 24 خرداد ماه با موضوع « پسا تحریم و بین المللی شدن دانشگاه ها» با حضور برخی مدیران بین الملل برخی دانشگاه ها و ÷ارک های علم و فناوری در دانشگاه الزهرا (س) بر گزار شد، بر لزوم برنامه ریزی دانشگاه های کشور برای ورود به مسیر بین المللی شدن تاکید کرد. سالار آملی در این نشست گفت که توافق احتمالی هسته ای بین ایران و 1+5 می تواند آغاز  دوره ای جدید از بین المللی شدن دانشگاه ها باشد و دانشگاه ها باید برای ورود احتمالی به این دوره برنامه ریزی نمایند.

در این نشست که به میزبانی دانشگاه الزهرا(س) برگزار شد، خانم دکتر خزعلی، رییس دانشگاه در ابتدا ضمن اشاره به اهمیت محورهای اساسی همکاری های بین المللی، بر  نقش زنان ایرانی در این مسیر تاکید کردند.

رییس مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم، تحقیقات وفناوری گذر از لایه های بیرونی  و سطحی همکاری های علمی بین المللی به لایه های عمقی و درونی را زمینه ساز ورود به مرحله ای جدید و پایدار تر از همکاری های علمی بین المللی دانست. سالار آملی برگزاری سمینارها، کنفرانس ها، انعقاد تفاهم نامه ها و مسایلی از این دست را «لایه های بیرونی» و شکلی همکاری های بین الملل توصیف و تاکید کرد که در لایه های «درونی» همکاری های بین المللی مسایلی بنیادی و پایدارتر مانند جذب و تبادل دانشجو ، فرصت های مطالعاتی و پروژه های مشترک  مورد توجه قرار می گیرد.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل در ادامه ، با ترسیم مسیر همکاری های علمی بین المللی ،این همکاری ها را  به دو حوزه همکاری با «کشورهای نفوذ» و کشورهای «متحد» تقسیم بندی کرد .سالار آملی در حوزه کشورهای نفوذ، بر گسترش مناسبات با کشورهای همسایه از جمله عراق، افغانستان تاجیسکتان به عنوان یک اولویت تاکید کرد.به گفته رییس مرکز همکاری های علمی بین المللی ، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پنج محور اصلی در حوزه سیاست گذاری برای گسترش همکاری های علمی بین المللی طراحی کرده است که دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی برای حرکت در مسیر این پنج حوزه اولویت دار حمایت و مورد تشویق قرار خواهند گرفت. قائم مقام وزیر علوم گفت که جذب و تبادل دانشجو، ارایه و استفاده از فرصت های مطالعاتی، برگزاری دوره های مشترک با دانشگاه های خارجی، انجام پروژه های علمی و صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان پنج حوزه کلیدی سیاست گذاری شده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای گسترش همکاری های علمی بین المللی هستند.

سالار آملی در پایان از قصد مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای طراحی نظام ارزیابی همکاری بین المللی خبر داد و گفت که طی 5-6 ماه آینده، دانشگاه های برتر در زمینه همکاری های بین المللی معرفی خواهند شد.

در این نشست، آقای دکتر هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی، آقای دکتر ذکایی رییس مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی، آقای دکتر ابوالقاسمی معاون بین الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز حضور داشتند.​