پسا تحریم و شرایط علم، فناوری و نوآوری کشور

۲۲ فروردین ۱۳۹۴ | ۱۱:۰۷ کد : ۶۹۶۷ اخبار
تعداد بازدید:۴۶۶
اولین جلسه بررسی مسائل علم و فناوری پسا تحریم با حضور چند تن از معاونان وزیر، روسای دانشگاه‌های تهران، علم و صنعت، خواجه نصیرالدین طوسی، شهید بهشتی و علامه طباطبائی و همچنین معاون وزیر امور خارجه، رئی...
اولین جلسه بررسی مسائل علم و فناوری پسا تحریم با حضور چند تن از معاونان وزیر، روسای دانشگاه‌های تهران، علم و صنعت، خواجه نصیرالدین طوسی، شهید بهشتی و علامه طباطبائی و همچنین معاون وزیر امور خارجه، رئیس جهاد دانشگاهی کشور، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی و چند تن از نخبگان سیاسی و اجتماعی کشور در مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.

پیگیری این موضوع که با درخواست وزیر علوم، تحقیقات و فناوری صورت پذیرفت، این هدف را پیگیری می‌کند که بعد از لغو تحریم‌های بین‌المللی، حضور هزاران شرکت خارجی جدید در کشور، ورود سرمایه‌ها و فراهم آمدن بسترهای ارتباطی جدید چه چالش‌ها و چه فرصت‌هایی را برای جامعه علم و فناوری کشور به ارمغان می‌آورد.

اعضای این جلسه تاکید داشتند که علیرغم وجود تحلیل‌های مشخص و وجود ذخیره دانایی برای بهره‌گیری از فضای پسا تحریم، پراکنده بودن و عدم انباشت تحلیل‌ها، نبود بستر لازم برای عبور از مرحله بالقوه و به فعل و عمل درآوردن خواسته‌های منطقی می‌تواند چالش‌های پیش روی جامعه علم و فناوری ‌باشد. خطر ورود هزاران شرکت و قبضه کردن بازار محصولات کشور بدون ورود بخش‌های R&D به کشور، قرار نگرفتن کشور در جریان تبادلات فناوری موجود در جهان و ضربه‌پذیری شرکت‌های نوپای دانشی داخل کشور نیز به عنوان چالش می‌باید مدنظر قرار گیرد.

از سوی دیگر هدایت بعضی از سرمایه‌های ورودی برای تجهیز دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و شرکت‌های دانشی و اجبار شرکت‌ها خارجی برای وارد کردن فناوری (به جای محصول ساخته شده) و برپایی R&D مشترک، شرکت‌های خارجی و دانشگاه‌های و مراکز تحقیقاتی و بسترسازی حضور آنان در پارک‌ها و مراکز رشد می‌تواند فرصت‌های خوبی برای جامعه علم و فناوری کشور فراهم آورد. قرار است که این جلسات به صورت طوفان فکری با حضور مسئولان کشور ادامه یابد.