فراخوان برنامه پژوهشی شمس تبریزی میان ایران و ترکیه اعلام شد

تعداد بازدید:۲۶۷۱
سومین فراخوان طرح‌های پژوهشی مشترک دوکشور ایران و ترکیه در قالب همکاری سازمان تحقیقات پژوهش‌های علمی و فناوری ترکیه (TÜBİTAK) و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (MSRT) منتشر شد.
فراخوان برنامه پژوهشی شمس تبریزی میان ایران و ترکیه اعلام شد

سومین فراخوان طرحهای پژوهشی مشترک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه تحت عنوان "شمس تبریزی"  به دنبال برگزاری فراخوان های اول و دوم طرحهای پژوهشی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه در سالهای  ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ منتشر شد. ثبت نام برای این فراخوان از ۲۹ بهمن ۱۴۰۰ شروع شده  و در  ۹ خرداد ۱۴۰۱ پایان می یابد.
فراخوان های اول و دوم بر اساس تفاهم نامه همکاری بین شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه (TÜBİTAK) و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (MSRT) و با استقبال پژوهشگران دو کشور اجرا شد. در قالب این برنامه تعداد چهل و دو طرح مشترک بعد از تایید نهایی توسط داوران دو طرف معرفی شد که پس از عقد قرارداد با پژوهشگران، همکاری علمی متقابل آنها در قالب پروپوزال‌های تایید شده درحال اجرا است.
ویژگی فراخوان سوم علاوه بر حضور مجدد موسسه ملی توسعه تحقیقات پزشکی (NIMAD) به نمایندگی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهت پوشش طرح‌های منتخب از حوزه علوم پزشکی همانند فراخوان دوم، پیوستن مرکز مطالعات و همکاریهای علمی بین المللی وزارت عتف جهت مشارکت در اجرای فراخوان به همراه دانشگاه تبریز و موسسه نیماد است.
محققان و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها، پژوهشگاه ها و موسسات آموزش عالی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و نیز وزارت بهداشت و درمان علوم پزشکی (که دارای عضویت در سامانه https://isid.research.ac.ir/ هستند) بعد از توافق با یکی از محققان و اعضای هیات علمی مراکز تحقیقاتی یا دانشگاه‌های ترکیه ای و تهیه پروپوزال مشترک نسبت به بارگذاری این طرح ها در وبگاههای ویژه اقدام خواهند کردو بعد از داوری توسط کمیته‌های داوری طرفین، طرح‌های نهایی توسط کمیته ای مشترک انتخاب خواهند شد.
اطلاعات و قوانین حاکم بر این طرح ها، برنامه زمان بندی و فرم پروپوزال جهت دسترسی محققان زیرمجموعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و یا وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی از طریق آدرس‌های ذیل قابل دسترسی است:
https://rms.cissc.ir
https://irtu.tabrizu.ac.ir/ و http://rms.nimad.ac.ir/ و https://www.tubitak.gov.tr/

گفتنی است دانشگاه تبریز به نمایندگی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (MSRT)و به عنوان مرجع ملی همکاری های علمی با کشور ترکیه مسئولیت هماهنگی های لازم، مذاکرات  و اجرای فراخوان‌ها را  برعهده داشته است.


لینک دانلود فایل

( ۱۱ )