برنامه توسعه همکاری های پژوهشی با دانشگاه توکیو و تجهیز کتابخانه دانشگاه با کتاب های اسلام شناسی و تاریخ ایران

۱۷ مهر ۱۳۹۵ | ۱۴:۴۰ کد : ۶۳۴۴ اخبار
تعداد بازدید:۴۱۱
آقای دکتر سالار آملی قائم مقام وزیر در امور بین الملل و رییس مرکز همکاری علمی بین المللی به همراه آقایان دکتر طالبی رییس دانشگاه اصفهان و دکتر حجت رایزن علمی وزارت علوم در ژاپن با معاون دانشگاه توکیو ...
برنامه توسعه همکاری های پژوهشی با دانشگاه توکیو و تجهیز کتابخانه دانشگاه با کتاب های اسلام شناسی و تاریخ ایران
آقای دکتر سالار آملی قائم مقام وزیر در امور بین الملل و رییس مرکز همکاری علمی بین المللی به همراه آقایان دکتر طالبی رییس دانشگاه اصفهان و دکتر حجت رایزن علمی وزارت علوم در ژاپن با معاون دانشگاه توکیو ملاقات کردند. آقای دکتر سالار آملی در این دیدار برنامه جمهوری اسلامی ایران برای توسعه همکاری های آموزشی، پژوهشی و فناوری با ژاپن پس از انعقاد یادداشت تفاهم همکاری با وزارت علوم ژاپن در سال 1394 را اعلام کردند. ایشان با یادآوری  کسب علم و اخلاق در دانشگاه بر شناخت بیشتر فرهنگ، تاریخ و زبان دو کشور تاکید نمودند. ایشان همچنین بر توسعه آموزش زبان و تاریخ ژاپن در دانشگاه های کشورمان تاکید داشتند.

خانم کروشیما رییس دانشکده شرق شناسی دانشگاه توکیو نیز بر اهمیت درک متقابل زبان و فرهنگ دو کشور تاکید داشته و اظهار داشتند دانشگاه توکیو در سال 1877 تاسیس شده و سال آینده 140مین سال تاسیس این دانشگاه است. به زودی در کتابخانه دانشگاه توکیو بخش آسیا تاسیس خواهیم کرد. امیدوارم مرکز تحقیقات کتابخانه آسیا، وظیفه درک متقابل زبان و فرهنگ دو کشور را انجام دهد. کتابهای اهدایی شما گنجینه ای برای مرکز تحقیقات آسیا خواهد بود. مرکز تحقیقات کتابخانه آسیا در سال 1923 تاسیس ودر سال 1928 تکمیل شد.  کتابهای اهدایی شما اولین کتابهایی است که در ساختمان جدید کتابخانه به این مجموعه افزوده شد. وبه این ترتیب مراودات انسانی و بر اساس آن پژوهش ها رشد بیشتری می یابد.

معاون مرکز تحقیقات کتابخانه آسیا: امیدوارم با توسعه همکاری با ایران پژوهش های مرتبط با غرب آسیا توسعه یابد.در برنامه سالانه تحقیقات آسیایی در دانشگاه توکیو،  سفرای ایران در ژاپن در سال های 2008، 2011، 2014 و 2015 سخنرانی های ارزشمندی ارایه کردند.  10 روز قبل سپوزیوم پروفسور ایزوتسو اسلام شناس ژاپنی را برگزار کردیم. آقای مورو موتو مسول مرکز شرق شناسی و مرکز تحقیقات آسیای غربی هستند.

آقای دکتر سالار آملی: آماده تعمیق ارتباطات فیمابین و برنامه ریزی لازم به این منظور هستیم. از شمادعوت می کنم در سفر به ایران از کتابخانه ملی ایران و نسخه های خطی آن بازدید کنید. آماده برگزاری دوره های 2 تا چند هفته ای برای علاقه مندان ژاپنی در زمینه های مورد علاقه هستیم.در خصوص برگزاری سمینار گرامیداشت ایزوتسو اسلام شناس ژاپنی در دانشگاه تهران پیگیری می کنیم.

آقای دکتر طالبی: آماده همکاری در زمینه های تاریخ، فلسفه اسلامی و فلسفه اسلامی با دانشگاه توکیو هستیم. آماده برگزاری سمینارهای دوره ای مشترک میان دانشگاه اصفهان و توکیو هستیم. دعوت از معاون دانشگاه و مدیر گروه تاریخ اسلام و ایران و آسیا برای انجام مطالعات تطبیقی با اعضای هیات علمی دانشگاه اصفهان.

اهدای نسخه انگلیسی کتاب نظرات صدرایی به دانشگاه توکیو

معاون دانشگاه توکیو: با توجه به پیشنهادات مطرح شده در این ملاقات شاهد آینده پژوهشی روشن میان دانشگاه توکیو و دانشگاهها و مراکز پژوهشی ایران خواهیم بود.

در این ملاقات مجموعه ای از کتاب های مربوط به تاریخ ایران و اسلام شناسی از طرف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به کتابخانه دانشگاه توکیو اهدا شد و هیات ایرانی از نسخه های خطی کتابخانه دانشگاه توکیو بازدید نمودند.  ​