نخستین نشست مجازی کارگروه توسعه همکاری های بین المللی قرآنی برگزار شد

تعداد بازدید:۳۵۴
با حضور دکتر سالار آملی، رییس مرکز توسعه و هماهنگی پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور و اعضای کارگروه توسعه همکاری های علمی بین المللی قرآنی، نخستین نشست کارگروه به صورت مجازی برگزار شد.
نخستین نشست مجازی کارگروه توسعه همکاری های بین المللی قرآنی برگزار شد

دکتر حسین سالار آملی، رییس مرکز همکاری های علمی بین المللی و رئیس کارگروه در ابتدای نشست با پاسداشت سالگرد شهادت سردار رشید اسلام، حاج قاسم سلیمانی گفتند: امروزه، فعالیت های مختلف اقتصادی، سیاسی، علمی و فرهنگی به سمت فعالیت های منطقه ای و حتی جهانی حرکت می کنند و فناوری، این پدیده را تسهیل کرده است. اثر مرزهای جغرافیایی کاهش یافته و ما شاهد هستیم که مرزها در مسائل فرهنگی در هم نوردیده شده اند.
رئیس کارگروه توسعه همکاری های های علمی بین المللی قرآنی افزود: اسلام ذاتا برونگراست و در سایه این خصلت، رشد و توسعه یافته است. ما در دنیای کنونی حرفی برای گفتن داریم و می خواهیم اسلام نابی را که داریم در داخل نگه نداشته و پیام آن را به جامعه بشری برسانیم. اسلام در سایه برونگرایی رشد یافته است و از آنجا که زیربنای اسلام ناب، پیام های قرآن مجید است، کارگروه توسعه همکاری های علمی بین المللی نیز می خواهد این پیام را در سطح دنیا و البته بین نخبگان و اقشار دانشگاهی به اشتراک بگذارد. ایشان در ادامه به سیاست های کلی کمیسیون توسعه و هماهنگی پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور و کارگروه توسعه همکاری های علمی بین المللی قرآنی پرداختند.
دکتر میرعظیمی، رئیس  مرکز توسعه و هماهنگی پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور نیز در این نشست به سیاست ها و روند فعالیت کمیسیون پرداخته و از کارگروه به عنوان یکی از کارگروه های اصلی کمیسیون یاد کردند.
در این نشست، سه موضوع شیوه نامه کارگروه، راهبردهای سند راهبردی توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور و همچنین اقدامات ملی مطرح شده در این سند به بحث و تبادل نظر گذاشته شد.
شایان ذکر است کارگروه توسعه همکاری های علمی بین¬المللی قرآنی در اجرای مصوبه دوازدهمین جلسه «کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور» مورخ 15/04/1392 تشکیل شده است و رئیس کارگروه با حکم وزیر علوم، تحقیقات و فناوی منصوب می شود. اعضای کارگروه نیز نمایندگان مرکز بین الملل حوزه های علمیه، وزارت امور خارجه، سازمان فرهنگ و ارتباطات اطلامی، دانشگاه های تهران، علامه طباطبایی، الزهرا، جامعه المصطفی و مراکز توسعه و هماهنگی پژوهش و آموزش عالی قرآنی  وعلمی بین المللی وزارت علوم و دو تن از پژوهشگران شاخص قرآنی هستند که سیاست های و برنامه های اصلی کارگروه را  تدوین می کنند.


( ۱ )