بررسی اثر بخشی تعاملات علمی بین المللی در جامعه در هفته پژوهش و فناوری

تعداد بازدید:۱۴۹
مرکز همکاری های علمی بین المللی با همکاری معاونت پژوهش و فناوری و تعدادی از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی به بررسی اثر تعاملات علمی بین المللی بر جامعه در هفته پژوهش و فناوی می پردازد.
بررسی اثر بخشی تعاملات علمی بین المللی در جامعه در هفته پژوهش و فناوری

دکتر حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر در امور بین الملل و رییس مرکز همکاری های علمی بین المللی گفت: یکی از دغدغه های محوری وزارت علوم در فرایند بین المللی سازی جریان آموزش عالی کشور، سرازیر نمودن دانش و فناوری به سمت نیازهای جامعه و رفع مشکلات اجتماعی بوده و هست. معتقدیم امروز، به رغم مواجهه با مسائل و مشکلات متعدد، آموزش عالی کشور در جایگاه کیفی و کمی خوبی در شبکه دانایی جهان قرار گرفته است. اما نکته مهم که نباید از آن غفلت کنیم آن است که در این جایگاه، دانشگاه حلقه اتصال علم و جامعه با بهره مندی از فرایند و روند دانش جهانی است.

رییس مرکز همکاری های علمی بین المللی افزود: امسال با همکاری معاونت پژوهش و فناوری، موضوع اثرگذاری تعاملات علمی بین المللی بر اجتماع در دستور کار هفته پژوهش قرار گرفت و مرکز همکاری های علمی بین المللی با همین هدف، چند برنامه را با  شعار «تبادل تجربیات کشورها در حوزه انتقال دستاورهای تحقیقات دانشگاهی به جامعه» در دستور کار قرار داد.

دکتر سالار آملی خاطر نشان کرد: در همین راستا، بنده و معاون محترم پژوهش و فناوری وزارت متبوع در نشستی در روز دوشنبه 24 آذر با عنوان«تجارب و الگوهای بین المللی در توسعه همکاری دانشگاه ها با جامعه و صنعت» حضور یافته و با مشارکت تعدادی از استادان و صاحب نظران دانشگاهی به ارایه نظرات پرداختیم. برگزاری نشستی با حضور سفیر، دبیر اول و رییس بخش فرهنگی سفارت ایتالیا  در تهران و تعدادی از دانشگاه های داخل کشور  برای روز پنج شنبه مورخ 1399/09/27 برنامه ریزی شده است.دو طرف از طریق تور مجازی به ارایه تجربیات و همچنین تدوین برنامه های همکاری های علمی خواهند پرداخت.

رییس مرکز همکاریهای علمی بین المللی گفت: دانشگاه علامه طباطبایی نیز نشستی را با عنوان  تبادل تجربه در زمینه تاثیر پژوهش با حضور روسای دانشگاه‌های فردوسی مشهد، علامه طباطبایی، سیستان و بلوچستان، کابل و بلخ در روز پنج شنبه 27 آذر برگزار خواهد کرد.

همچنین پیش بینی شده است دانشگاه‌های علم و صنعت ایران، صنعتی اصفهان، اصفهان و یزد، که به ترتیب مرجع ملی هماهنگی و پیگیری همکاری های علمی بین المللی با جمهوری فدرال آلمان، کنفدراسیون سوئیس، کره جنوبی و مجارستان هستند، با هدف معرفی دستاوردهای پژوهشی با کشور طرف همکاری خود،  تورهای مجازی برگزار کنند. در این رویداد دو طرف به ارائه گزارشی از فعالیت‌های خود به صورت ارائه پوستر یا گزارش مصور خواهند پرداخت.