معاون وزارت تحصیلات عالی افغانستان در گفتگوی تلفنی با دکتر سالار آملی درخواست کرد:

توسعه همکاری های علمی ایران و افغانستان

تعداد بازدید:۱۵۶
معاون وزارت تحصیلات عالی افغانستان در گفتگوی تلفنی با آقای دکتر سالار آملی، خواستار توسعه همکاری های علمی بین المللی بین دو کشور ایران و افغانستان شد.
توسعه همکاری های علمی ایران و افغانستان

دکتر حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر در امور بین الملل و  رییس مرکز همکاری های علمی بین المللی در گفتگوی تلفنی با دکتر عبدالتواب بالاکرزی، معاون  علمی وزارت تحصیلات عالی افغانستان با محکوم کردن حملات وحشیانه به دانشگاه کابل گفت: تأسف خود را از حادثه هجوم وحشیانه دشمنان ملت افغانستان به دانشگاه کابل و شهادت جمعی از دانشجویان این دانشگاه، به ملت و دولت افغانستان اظهار کرده و برای دولت و ملت افغانستان، آرزوی موفقیت دارم.

دکتر سالار آملی در پایان این گفتگو اظهار کرد: محورهای متعددی برای توسعه همکاری های علمی بین دو کشور مطرح شد. از جمله این محورها، لزوم تشکیل فوری انجمن روسای دانشگاه های بزرگ دو کشور با هدف تدوین نقشه راه همکاری های دانشگاهی بود. توافق شد تا طرف افغان، فهرست دانشگاه های مد نظر خود را در اسرع وقت به ما اعلام کند. همچنین توافق کردیم نشست این انجمن تا زمان تداوم شرایط ناشی از بیماری کووید 19 به صورت مجازی برگزار شود و با عادی شدن شرایط، این نشست به صورت سالانه و به میزبانی متناوب ایران و افغانستان تشکیل شود.

رییس مرکز همکاری های علمی بین المللی از  موافقت طرف افغان با پیشنهاد تاسیس واحد مشترک دانشگاهی فنی و حرفه ای در کابل خبر داد و اظهار داشت: به دنبال پیشنهاد ما برای تاسیس شعبه ای از دانشگاه فنی و حرفه ای در کابل با همکاری مشترک یکی از دانشگاه های افغانستان، معاون وزارت تحصیلات عالی افغانستان نیز دانشگاه پلی تکنیک کابل را به عنوان همتای افغان دانشگاه ایرانی معرفی کرد و توافق کردیم تفاهم نامه دو دانشگاه به زودی امضا و مبادله شده و عملیات اجرایی آن شروع شود.

دکتر سالار آملی از دعوت معاون علمی وزارت تحصیلات عالی افغانستان برای سفر به ایران خبر داد و خاطر نشان کرد: از ایشان و مدیران ارشد وزارت تحصیلات عالی افغانستان دعوت کردیم به ایران سفر کنند تا ضمن بازدید از پارک های علم و فناوری و کسب تجربیات کشورمان در این زمینه، نحوه راه اندازی پارک علم و فناوری مشترک ایران و افغانستان در آن کشور را نهایی کنیم.

رییس مرکز همکاری های علمی بین المللی گفت: در این گفتگو، معاون وزارت تحصیلات عالی افغانستان، خواستار بهره مندی از تجربه های جمهوری اسلامی ایران در بخش های ارزیابی دانشگاه ها، سنجش کیفیت، ارتقای اساتید و سنجش آموزش شد. ما نیز آمادگی خود را برای انتقال تجربیات به ایشان اعلام کردیم. مقرر شد طرف افغان، فهرست هیات های اعزامی خود به همراه موضوع مورد درخواست را دو ماه قبل از اعزام هیات ها به وزارت علوم اعلام کنند تا برنامه ریزی های لازم انجام شود.

دکتر بالاکرزی نیز با اظهار تشکر از ابراز همدردی آقای دکتر سالار آملی، خواهان توسعه همکاری های علمی بین المللی دو کشور شد. شایان ذکر است آقای دکتر بالاکرزی، قبل از انتخاب وزیر جدید تحصیلات عالی افغانستان، سرپرستی وزارت تحصیلات عالی افغانستان را بر عهده داشت.