برگزاری جشنواره بین‌المللی خوارزمی در 17 اسفند

۲۵ بهمن ۱۳۹۴ | ۲۰:۰۳ کد : ۵۶۹۴ اخبار
تعداد بازدید:۳۶۵
دکتر فتح الله مضطرزاده معاون وزیر علوم و رییس سازمان پژوهش های علمی و صنغتی ایران به مناسبت دهه فجر گزارشی از طرح‌های موفق خاتمه یافته و یا در حال اجرای سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران ارائه داد.ب...
برگزاری جشنواره بین‌المللی خوارزمی در 17 اسفند
دکتر فتح الله مضطرزاده معاون وزیر علوم و رییس سازمان پژوهش های علمی و صنغتی ایران به مناسبت دهه فجر گزارشی از طرح‌های موفق خاتمه یافته و یا در حال اجرای سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران ارائه داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر مضطرزاده به مناسبت دهه فجر گزارشی از طرح‌های موفق خاتمه یافته و یا در حال اجرای سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران ارائه کرد.
وی همچنین از برگزاری جشنواره بین‌المللی خوارزمی در 17 اسفند 94 و راه‌اندازی درگاه تجاری‌سازی فناوری خبر داد.
دکتر مضطرزاده با بیان این که فعالیت‌های سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران بر اساس اساس‌نامه تعریف شده است، افزود: فعالیت‌های این سازمان در دو بخش حاکمیتی و پژوهشی تعریف شده است.
وی با اشاره به فعالیت‌های حاکمیتی این سازمان، اظهار کرد: برگزاری جشنواره‌های جوان و بین‌المللی خوارزمی از جمله وظایف حاکمیتی این سازمان است که جشنواره بین‌المللی خوارزمی سال جاری در روز 17 اسفند ماه برگزار خواهد شد.
دکتر مضطرزاده تعداد طرح‌های ارسال شده در این جشنواره را 628 طرح ذکر کرد و ادامه داد: از این تعداد 240 طرح از 44 کشور دنیا ارسال شده است.
وی تعداد طرح‌های منتخب خارجی را 12 طرح دانست که 3 طرح از سوی محققان ایرانی مقیم خارج است.
رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران این سازمان را مسئول ثبت مالکیت فکری تا انتقال فناوری به بخش صنعتی اعلام کرد و یادآور شد: در حال حاضر تعداد زیادی از مراکز اقدام به ثبت مالکیت فکری در کشور کرده‌اند که از این تعداد تنها مراکز معدودی در این زمینه فعال شده‌اند که یکی از آنها سازمان پژوهش های علمی و صنعتی است.
وی با تأکید بر این که  این سازمان در این حوزه نقش دیده‌بان فناوری در کشور را ایفا می‌کند، اضافه کرد: از این رو این سازمان پژوهش ها در زمینه‌های ثبت مالکیت فکری، ارزیابی بنگاه‌هایی که اقدام به ارائه گواهی‌نامه‌ها و تأییدیه‌های فناوری می‌کنند، ارائه گواهی‌نامه سطح فناوری و انتقال فناوری فعال است.
دکترمضطرزاده خاطرنشان کرد: در زمینة انتقال فناوری درگاهی به صورت آزمایشی در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی راه‌اندازی شده است که از طریق این درگاه افرادی که مایل به انتقال فناوری به بخش صنعتی هستند ثبت‌نام می‌کنند و این طرح‌ها به حوزه‌ها و بخش‌های مرتبط معرفی می‌شوند.
وی با اشاره به فعالیت‌های پژوهشی این سازمان خاطر نشان کرد: در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران طرح‌های ملی اجرایی شده است که از آن جمله می‌توان به طراحی و ساخت ماهواره مصباح اشاره کرد.
دکترمضطرزاده، ارائه نسل چهارم دستگاه همودیالیز از سوی محققان این سازمان را از دیگر پروژه‌های اجرا شده نام برد و یادآور شد: در حال حاضر در بسیاری از بیمارستان‌های کشور این دستگاه به بهره‌برداری رسیده است.
وی با اشاره به اقدام انجام شده از سوی مرکز رشد این سازمان، گفت: در مرکز رشد این سازمان 86 شرکت مستقر شده‌اند که از این تعداد 33 شرکت دانش بنیان هستند و در آینده نیز 13 شرکت دیگر این مرکز در زمره شرکت‌های دانش بنیان قرار خواهند گرفت.
رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران از بهره‌برداری طرح کلان ملی «طراحی مقدماتی خطوط تولید سوخت زیستی و مواد دیگر از میکروآلگ (میکروجلبک) در مقیاس 10 هکتار» خبر داد.
دکتر  مضطرزاده گفت: فاز نخست این طرح با تمرکز بر تولید داروهای زیستی و مکمل‌های غذایی از میکروجلبک‌ها اسفندماه در جزیره قشم به بهره برداری خواهد رسید.
وی اظهار داشت: این طرح کلان ملی به سرپرستی دکتر نسرین معظمی در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران ایران اجرا شده و اکنون دانش فنی آن به بخش خصوصی واگذار شده و بخش خصوصی مدیریت آن را بر عهده خواهد داشت.
معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری اظهار داشت: بعد از اجرای موفق کلان ملی «طراحی مقدماتی خطوط تولید سوخت زیستی و مواد دیگر از میکروآلگ (میکروجلبک) در مقیاس 10 هکتار» مصوب شورای عالی عتف (علوم، تحقیقات و فناوری) و با توجه به موفقیت این طرح در جذب منابع بخش خصوصی و حصول نتایج مورد نظر، سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران، فعالیت‌های جدید طرح را با عنوان «تهیه پلت فرم تولید داروها و واکسن‌های نوترکیب از میکروجلبک» آغاز کرده است.
به گفته دکتر مضطرزاده، براساس توافق صورت گرفته میان سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران و بخش خصوصی، اجرای طرح به صورت مرحله به مرحله و از یک وسعت صد هکتاری آغاز می‌شود و در10 محدوده 100 هکتاری به تدریج گسترش خواهد یافت و سازمان پژوهش های علمی و صنعتی نیز در این مدت مشاور علمی و پشتیبان فنی طرح در کنار سرمایه گذاران خواهد بود.
وی گفت: هم‌زمان با تولید سوخت زیستی با استفاده از میکروجلبک در این طرح، اجرای طرح تحقیقاتی تولید داروها و واکسن‌های نوترکیب بر پایه میکروجلبک‌ها در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران آغاز شده که تولید داروی ضد سرطان دهانة رحم و واکسن مالاریا از جمله آنهاست.​