برگزاری وبینار دیپلماسی علم و آموزش مهارتی و شغلی در دانشگاه فنی و حرفه ای

تعداد بازدید:۶۱۹
وبینار دیپلماسی علم و آموزش مهارت در آلمان در دانشگاه فنی حرفه ای برگزار شد.
برگزاری وبینار دیپلماسی علم و آموزش مهارتی و شغلی در دانشگاه فنی و حرفه ای

به گزارش دفتر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه فنی و حرفه ای، روز سه شنبه 7 مرداد با هدف شناخت بیشتر نظام دوگانه آموزش مهارتی کشور آلمان وبینار "دیپلماسی علم و آموزش مهارت در آلمان" با ارائه دکتر مصطفی مالکی کارشناس مطالعات اروپا، خانم رحمتی مسئول میز اروپا در مرکز همکاری های علمی و بین المللی وزارت علوم، آقای امیر رادفر نماینده iMove در ایران، و با حضور تعدادی از معاونین و مدیران ستادی سازمان مرکزی و روسای استانی به میزبانی مدیر کل همکاری های علمی و بین المللی در دانشگاه فنی و حرفه ای برگزار شد. اساتید و دانشجویان علاقه مند نیز از طریق پخش زنده وبینار را مشاهده نمودند.
در ابتدا آقای طالبی، اهداف اصلی برگزاری این وبینار را بر شمردند و بر ضرورت شناخت نظام های آموزش مهارتی در کشورهای پیشرو در صنعت و فناوری، با هدف بومی سازی الگوهای بین المللی تاکید نمودند.
در ادامه این نشست دکتر مالکی به معرفی دیپلماسی علم و آموزش مهارت در آلمان پرداختند، به فرصت های شغلی پیش روی فارغ التحصیلان ماهر در آینده، و تجربه آلمان در رفع معضل بیکاری از طریق آموزش مهارت های فنی و حرفه ای و همچنین رفع نیازهای متقابل اقتصاد و آموزش اشاره نمودند.
در ادامه حاضرین در جلسه در خصوص موارد متنوعی از جمله ضرورت هماهنگی ما بین دستگاه های متولی آموزشهای فنی و حرفه ای و بازار بهره بردار از نیروهای تربیت شده در کشور از جمله وزارت آموزش و پرورش، وزارت کار، وزارت آموزش عالی و بنگاههای صنعتی و اقتصادی، استفاده از ظرفیت ها و فرصت ها از جمله برنامه حمایتی اتحادیه اروپا (اراسموس)، دیجیتالی شدن آموزش ها، استفاده بهینه از انرژی های پایدار و دوستدار محیط زیست، تربیت نیروی کار بر حسب نیاز جامعه، و ... بحث و تبادل نظر نمودند.
روسای محترم استان ها نیز به تجربیات خود در زمینه ارتباط با مراکز صنعتی از جمله بحث کارآموزی، ضرورت ارتباط با صنایع و بنگاههای اقتصادی، اهمیت پروژهای تحقیقاتی، اهمیت عضویت دانشگاه فنی و حرفه ای در اتاق بازرگانی و ارتباط اقتصاد وزارت صنایع و بنگاههای صنعتی و اقتصادی، توانمندسازی اساتید و .... تاکید داشتند.
بر خی از موانع توسعه تعاملات با سایر متولیان آموزش های فنی و حرفه ای و بازار متقاضی دانش آموختگان از جمله قوانین وزارت کار و بیمه کارگری نیز مطرح شد.
دکتر کیانی نیز با ارائه آمار رسمی خروجی هنرستان ها، تعداد متقاضیان تحصیل دانشگاه فنی و حرفه ای، و ظرفیت پذیرش دانشگاه فنی و حرفه ای، عنوان کردند تقریبا نیمی از ظرفیت پذیرش دانشگاه فنی حرفه ای هر ساله تکمیل میشود و این بدان معناست که تلاش ما باید دو برابر باشد تا از این ظرفیت بهره برداری بیشتری انجام شود.


لینک دانلود فایل

( ۱ )