وبینار بررسی پروژه های تحقیقاتی وزارت آموزش و تحقیقات جمهوری فدرال آلمان(BMBF) با جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۲۰

تعداد بازدید:۳۲۴
دکتر کوهیان، معاون مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت عتف، روز دوشنبه مورخ ۳۰/۰۴/۱۳۹۹ با نمایندگان مسئول در وزارت آموزش و تحقیقات جمهوری فدرال‌ آلمان به صورت مجازی دیدار و گفتگو کردند.
وبینار بررسی پروژه های تحقیقاتی وزارت آموزش و تحقیقات جمهوری فدرال آلمان(BMBF) با جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۲۰

 در این نشست آقای Dr. Jens Hofmann، نماینده جدید در بخش همکاری با کشورمان در وزارت آموزش و تحقیقات جمهوری فدرال‌آلمان نیز حضور داشتند. وی که به تازگی جانشین خانم Madders  شده است، قبلا" به عنوان رایزن همکاری های علمی در چین فعالیت داشته است.

معاون مرکز همکاری های علمی بین المللی  در این نشست، ضمن یادآوری و قدردانی از همکاری و تلاش های ارزشمند خانم  Madders  و همکاران شان، ابراز امیدواری کردند که همکاری های آینده با حضور همکاران جدید نیز بر اساس اعتماد متقابل بین طرفین، به صورت هموار تداوم یابد.

دکتر کوهیان، با بر شمردن نمونه هایی از همکاری های علمی، آکادمیک و پژوهشی بین جمهوری فدرال آلمان و کشورمان در سال های اخیر، فراخوان مشترک پروژه های تحقیقاتی میان همکاران ایرانی و آلمانی، دانشگاه ها، موسسات و نهادهای پژوهشی دو کشور را به عنوان یکی از موفق ترین دستاوردهای همکاری بین دو کشور دانسته، و بر گسترش روند همکاری ها و ایجاد زمینه‌های بهتر برای افزایش سطح مبادلات و همکاری‌های علمی پژوهشی بین جمهوری اسلامی ایران و فدرال آلمان، تاکید کردند. 

در ادامه این نشست، آقای دکتر Meurs از آژانس مدیریت پروژه ها در آلمان، با تاکید بر اهمیت همکاری با ایران، کار برروی پروژه INCREASE  با تمرکز بر روی شیوع و مهار ویروس کرونا  که از ابتدای آوریل 2020 با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و سایر نهادهای همکار آغاز شده است، را مورد تائید قرار دادند. بخش دیگری از پروژه،  با محوریت مدیریت ریسک و پیشگیری از فاجعه، در سه ماهه سوم سال 2020 مورد تصویب قرار گرفته است.

آقای دکتر Meurs، همچنین از برنامه حمایتی دیگری با موضوع مشارکت های بین المللی برای فاجعه و مدیریت ریسک که با هدف چاره اندیشی؛ ارائه راه حل های  کاربردی  و تجارب تحقیقاتی آلمان به ایران جهت حفاظت از جان مردم، جلوگیری از بروز بلایا و محافظت از زیرساخت های مهم در برابر بلایای طبیعی (زلزله ، طوفان ، لغزش زمین ، خشکسالی) و سایر خطرات فنی (حوادث شیمیایی، انتشار گازهای گلخانه ای، آتش سوزی) همکاری می کند، یاد کردند.

برنامه دیگر، برنامه همکاری مشترک نهادهای ایران و آلمان در زمینه مدیریت یکپارچه منابع آب است که در دو مرحله اجرا و مورد حمایت قرار گرفته است.

در این نشست موضوع اجرایی شدن 26 پروژه موفق در قالب برنامه فراخوان همکاری های پژوهشی مشترک، بویژه تداوم همکاری های پایدار بین محققان و پژوهشگران دو کشور، و نقش حمایتی وزارت عتف در  تقویت ارتباطات علمی میان محققان و اتخاذ سیاست های مناسب برای رفع چالش های مرتبط از سوی مقامات آلمانی حاضر در این نشست، مورد تاکید قرار گرفت.