دیدار قائم مقام وزیر در امور بین الملل با سفیر اروگوئه

تعداد بازدید:۲۴۶
آقای کارلوس اسگاربی وون استنمان سفیر اروگوئه در کشورمان، با حضور در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، صبح روز ۳۰ تیرماه، با دکتر حسین سالارآملی قائم مقام وزیر در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی دیدار کرد.
دیدار قائم مقام وزیر در امور بین الملل با سفیر اروگوئه

سفیر با اعلام روی کار آمدن دولت جدید در اروگوئه که سیاست­های بعضاً متفاوتی نسبت به دولت قبلی دارد، از همراهی آن کشور با ایران در قطعنامه­های سازمان ملل متحد خبر داد. وی با بیان موفقیت بسیار زیاد دولت آن کشور در کنترل شیوع بیماری کووید-19، از آمادگی کشورش برای انتقال تجربیات در این حوزه خبر داد.

قائم­مقام وزیر در امور بین­الملل با بیان حضور 40 دانشگاه ایرانی در سطح عالی در نظام­های رتبه­بندی معتبر جهانی و نیز برخورداری ایران از حدود یک میلیون دانشجوی تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری)، از ظرفیت­های فراوان ایران در حوزه علمی و فناوری خبر داد.

دکتر سالارآملی با بیان محورهای همکاری چهارگانه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با کشورهای مختلف (تبادل استاد و دانشجو و بورس، تحقیقات مشترک، زبان فارسی و پارک­های علم و فناوری) از آمادگی برای گسترش همکاری­های فی­مابین در هر چهار محور مذکور خبر داد. او ضمن تشکر بابت همراهی و موضع موافق اروگوئه نسبت به جمهوری اسلامی ایران، برای دولت و ملت اروگوئه آرزوی موفقیت­های بیشتر کرد.

دو طرف با تأکید مجدد بر آمادگی به منظور گسترش همکاری­های علمی و فناوری به ویژه پس از انعقاد یادداشت تفاهم همکاری در آبان 98 (نوامبر 2019) بین وزرای دو کشور که نیابتاً توسط آقای پسندیده سفیر کشورمان و پس از مشورت با مرکز همکاری­های علمی بین­المللی امضا شد، توافق کردند یکی از پارک­های علمی و فناوری جهت گسترش همکاری­ها و انتقال دانش و فناوری را به یکدیگر معرفی و مرتبط سازند.

سفیر در این دیدار بر آمادگی کشور خود برای اعزام دانشجویان رشته­های مختلف از جمله روابط بین­الملل و علوم سیاسی به منظور تحصیل یا بورسیه در ایران خبر داد که مورد استقبال رئیس مرکز همکاری­های علمی بین­المللی قرار گرفت.

در این دیدار دکتر باقری معاون گسترش زبان فارسی مرکز همکاری­های علمی بین­المللی که اولین استاد زبان فارسی اعزامی به اروگوئه بود، ضمن بیان علاقه مردم آن خطه به آشنایی با فرهنگ ایران، از استقبال بعضاً پنجاه نفره از 15 جلسه فرهنگی برگزار شده در آن کشور خبر داد و اعلام کرد بعد از مهار بیماری کووید-19، مجدداً استاد زبان فارسی به آن کشور اعزام خواهد شد.