آقای دکتر سالار آملی با سفیر جدید ایران در بلاروس دیدار کرد

تعداد بازدید:۶۵۵
آقای دکتر سالار آملی قائم مقام وزیر در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی بین الملل با آقای سعید یاری سفیر جدید کشورمان در بلاروس ملاقات کردند.
آقای دکتر سالار آملی با سفیر جدید ایران در بلاروس دیدار کرد

در این دیدار که با حضور معاون مرکز همکاری ها، کارشناسان مرکز و وزارت امور خارجه  برگزار شد، طرفین بر گسترش هر چه بیشتر همکاری های علمی و فناوری  فیمابین دو کشور در حوزه های مختلف تاکید نمودند.

در این دیدار گزارشی از وضعیت برگزاری ششمین کمسیون مشترک همکاری ها در زمینه آموزش عالی، علم و فناوری مابین کشورمان و جمهوری بلاروس ارائه شد و پیشنهاد گردید تمهیدات لازم برای برگزاری هفتمین نشست این کمسیون تا نیمه اول سال آتی فراهم گردد.

آقای دکتر سالار آملی با اشاره بر سیاستهای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  در حوزه همکاری با کشوربلاروس بر تقویت هر چه بیشتر کرسی های زبان و ادبیات فارسی، برگزاری نشست روسای دانشگا ه های برتر دو کشور، همکاری پارکهای علم و فناوری دو کشور از طریق مشارکت و جایابی شرکت های دانش بنیان بلاروسی در کشورمان و شرکت های دانش بنیان ایرانی در بلاروس، انجام پروژه های تحقیقاتی مشترک  و همچنین امکان تاسیس گروه، دانشکده  یا دانشگاه مشترک مابین دو کشور تاکید نمودند.

در انتهای این دیدار بر توسعه همکاری های علمی و فناوری با کشور بلاروس به ویژه در زمینه های دانش بنیان تاکید شد.

یاد آور می شود که جمهوری بلاروس به مساحت 207 هزار و 600کیلومتر مربع با پایتختی مینسک در شرق اروپا هم مرز روسیه، اوکراین، لهستان، لیتوانی و لتونی بوده و حدود 10 میلیون نفر جمعیت دارد.
 

 


( ۱ )