اندیشه چندفرهنگی، زیر ساخت بین المللی شدن است

تعداد بازدید:۵۱۲
دکتر سالار آملی در سفری دو روزه به بجنورد، ضمن حضور در نشست صمیمی با هیات رییسه دانشگاه های بجنورد و کوثر، از این دانشگاه ها بازدید کردند.
اندیشه چندفرهنگی، زیر ساخت بین المللی شدن است

رییس مرکز همکاریهای علمی بین المللی در دیدار با هیات رییسه دانشگاه بجنورد گفت: در نظام بین الملل شما نباید منتظر آینده باشید، بلکه باید آینده را خلق کنید. یکی از زیر مجموعه های محوری این نظام، بخش بین الملل و بین المللی سازی آموزش عالی می باشد. دانشگاه ها باید بر پایه بخش بین الملل شکل گرفته و  نگاهی اصولی به نگاشت نهادی بخش بین الملل داشته باشند.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل همچنین گفت: مرز مشترک استان خراسان شمالی با ترکمنستان، یکی از مزیت های نسبی استان و دانشگاه است که باید از این مزیت بهره برد. ایجاد همگرایی میان مراکز اموزش عالی دو کشور و تعریف طرح های مشترک مرزی از جمله اموری است که می توان برای آنها برنامه ریزی کرد. ایشان افزود: یکی از سیاست های وزارت علوم، تمرکز زدایی از فعالیت های وزارت با ایجاد و تقویت کارگروه های ملی هماهنگی و پیگیری همکاریهای علمی بین المللی است که دانشگاه بجنورد نیز می تواند متولی کارگروه ملی همکاری با ترکمنستان باشد. دکتر حسین سالار آملی گفت: در بین الملل باید حرفه ای گری داشته باشیم. دنیای آینده نظام بین الملل، سایبری-فیزیکی است و از این رو در تعاملات آتی به این ابعاد از محیط بین المللی باید توجه کرد. استفاده از ایرانیان مقیم خارج، استفاده از استاد راهنمای مشترک در مقاطع تحصیلات تکمیلی، تدوین نقشه راه بین الملل از جمله محورهایی بود که رییس مرکز همکاریهای علمی بین المللی در این دیدار به آنها اشاره کرد.
دکترمحقر، رییس دانشگاه بجنورد با ابراز خرسندی از حضور دکتر سالار آملی در دانشگاه گفت: در این دانشگاه، بضاعت خوبی برای بین المللی شدن داریم. هرچند این دانشگاه جوان است اما توانسته ایم کارهای خوبی در بخش بین الملل انجام دهیم که میزبانی رویداد بین المللی جام جهانی کشتی یکی از آنها بوده است.
دکتر حسین سالار آملی در ادامه سفر با حضور در نشست هیات رییسه دانشگاه کوثر گفت: اندیشه چند فرهنگی، زیر ساخت بین المللی شدن است. تنوع ها نباید محل اختلاف باشد بلکه پذیرش چند فرهنگی به معنای ارتقای جامعه می باشد. رییس مرکز همکاریهای علمی بین المللی افزود: هر یک از دانشگاه های از مجموعه ای از دارایی ها برخوردار است که باید استفاده از این دارایی ها را نهادینه کرد. تک جنسیتی و مرز مشترک با ترکمنستان از جمله دارایی های دانشگاه کوثر است که باید با تدوین برنامه، از آنها استفاده کرد. ایشان در ادامه افزود: تلاش کنید به ساختار یادگیرنده در نگاشت نهادی بخش بین الملل دانشگاه توجه ویژه ای داشته باشید. استفاده از استادان راهنمای مشترک با اولویت استادان راهنمای نیز یکی دیگر از محورهای است که این دانشگاه می تواند در آن موفق باشد.
دکتر حسینی، رییس دانشگاه کوثر نیز گفت: استان بجنود و دانشگاه کوثر با قرار گیری در محل ترانزیت کشورهای همسایه، موقعیت خوبی برای گسترش همکاریهای بین المللی دارد. ایشان با اشاره به مرز مشترک استان با کشور ترکمنستان گفت: یکی از اولین کشورهای هدف ما برای همکاری، کشور ترکمنستان است که در همین راستا مذاکراتی را با استان آخال آن کشور برای توسعه همکاریهای علمی بین المللی آغاز کرده ایم. رییس دانشگاه کوثر افزود: دانشگاه آمادگی دارد که در حوزه ایران شناسی نیز همکاریهای علمی بین المللی داشته باشد.