نگاشت نهادی بخش بین الملل در دانشگاه، لازمه بین المللی شدن دانشگاه است

تعداد بازدید:۶۲۸
دکتر سالار آملی در نشست با رییس و هیات رییسه دانشگاه شهید بهشتی، توجه ویژه دانشگاه به نگاشت نهادی بخش بین الملل را لازمه و شرط حیات بین المللی مراکز آموزش عالی دانست.
نگاشت نهادی بخش بین الملل در دانشگاه، لازمه بین المللی شدن دانشگاه است

رییس مرکز همکاری های علمی بین المللی که به دعوت رییس دانشگاه شهید بهشتی در سی امین جلسه هیات رییسه دانشگاه حضور یافته بود، با تاکید بر اهمیت تاثیر درک درست از تحولات بین المللی بر حیات آموزش عالی گفت: یکی از اصلی ترین پارادایم های آموزش عالی، خلق آینده بر پایه منافع ملی است. ارتباطات امروزی از حالت تک خطی خارج شده و با انباشت تعاملات و تلاقی های متعددی در محیط بین المللی مواجه هستیم. لازم است در این محیط پیچیده و ماتریسی، آینده ای را خلق کنیم که به جای تحمیل هنجارها و قواعد خود بر ما، با مهندسی درست آن، آن را به سمت پیشبرد منافع ملی خود رهنمون سازیم.
رییس مرکز همکاریهای علمی بین المللی افزود: یکی از ضروریات هدایت جریان هنجار ساز بین المللی و هنجارهای آن به سمت منافع ملی، حضور و مشارکت موثر در چرخه و شبکه جهانی دانایی و علم است. رسیدن به این نقطه نیز از مسیر بین المللی کردن دانشگاه ها می گذرد و کانون بین المللی شدن دانشگاه ها، نگاشت نهادی بخش بین المللی است که با ترسیم و تدوین چارچوب ها و مشخص کردن میدان تلاقی آن با دیگر بخش های دانشگاه  می توان به این مهم دست یافت. البته در نگاشت نهادی این بخش باید به دو مقوله مهم یادگیرندگی ساختار و تعیین نقشه راه همکاری، نگاهی ویژه داشت.
قائم مقام وزیر در امور بین الملل افزود: توانایی علمی ایران در بسیاری از مجامع جهانی تایید و تصدیق شده است و ما باید با استفاده از این ظرفیت و با تکیه بر آن، به سطحی از حضور در شبکه دانایی جهانی برسیم که خود، پایه گذار این شبکه ها باشیم. دکتر سالار آملی گفت: با تمام پشتوانه و ظرفیتی که داریم، حدود دو درصد از علم دنیا در کشور تولید می شود و باید برای کسب 98 درصد باقی مانده علم جهانی و بهره برداری از آن، به سمت توسعه همکاریهای علمی بین المللی برویم.
ایشان، دانشگاه شهید بهشتی را یکی از مراکز مهم در توسعه و تحکیم فعالیت های علمی بین المللی برشمرده و گفت: دانشگاه شهید بهشتی با عنایت به قدمت و ظرفیت علمی خود می تواند به بین المللی سازی علم و بستر سازی برای حضور در شبکه دانایی جهانی کمک شایانی کند.
دکتر نصیری قیداری، رییس دانشگاه شهید بهشتی نیز در این نشست گفت: بر اساس شاخص های پایگاه استنادی جهان اسلام، فعالیت های علمی بین المللی، اولویت دوم شاخص های فعالیت دانشگاه ها پس از پژوهش است و ما در دانشگاه شهید بهشتی نیز به دنبال این اولویت هستیم. ایشان در ادامه به تشریح فعالیت های بین المللی سازی دانشگاه در سه سطح دانشگاهی، ملی و بین المللی پرداختند.
در ادامه، اعضای حاضر در حوزه فعالیت های علمی بین المللی به بحث و رایزنی پرداختند.  ضرورت توسعه فعالیت های علمی بین المللی، اجتناب ناپذیری جهانی سازی علم و فناوری، تسهیل قوانین و مقررات بین المللی سازی فعالیت های علمی، توسعه و گسترش کرسی های زبان و ادبیات فارسی، اختصاص منابع مالی به حمایت از فعالیت های بین المللی،  رفع موانع، تقویت عقبه علمی دیپلماسی ، گسترش عمق و ضریب دیپلماسی علم و فناوری، توجه به حوزه آموزش های آزاد در شاخص های ارزیابی فعالیت های علمی بین المللی از جمله مهمترین مباحث مطرح شده در این نشست بود.
شایان ذکر است، دکتر بهادر باقری، معاون گسترش زبان و ادبیات فارسی؛ آقای کلاته، رییس ادراه همکاریهای دو جانبه و آقای عاشوری، رییس اداره تشریفات نیز دکتر سالار را در این نشست همراهی می کردند.