ملاقات رئیس مرکز همکاریهای علمی و بین المللی با سفیر جدید کشورمان در سنگال

تعداد بازدید:۴۶۷
دکتر سالارآملی رئیس مرکز همکاریهای علمی بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با دکتر دهشیری سفیر جدید کشورمان در سنگال ملاقات کرد.
ملاقات رئیس مرکز همکاریهای علمی و بین المللی با سفیر جدید کشورمان در سنگال

در این دیدار که با حضور معاونان مرکز همکاری ها، کارشناسان مرکز و وزارت امور خارجه و نمایندگان موسسه آموزش عالی دانش پژوهان پیشرو برگزار شد، طرفین بر گسترش هر چه بیشتر همکاریهای علمی و فناوری فیمابین دو کشور در حوزه های مختلف تأکید کردند.

در ابتدای این دیدار، گزارشی از وضعیت کنونی و سابق کرسی زبان فارسی در آن کشور ارائه شد. با توجه به فارغ­ التحصیلی چند نفر از دانشجویان بورسیه سنگالی رشته زبان فارسی در کشورمان، پیشنهاد شد زمینه اشتغال به کار ایشان در آن کرسی فراهم شود تا هم انگیزه مضاعفی برای سایر دانشجویان باشد و هم در هزینه­ها صرفه­جویی شود. ضمناً پیشنهاد شد دوبله برخی سریال­ها و فیلم­های سینمایی ایران در آن کشور توسط همین دانشجوها انجام شود که منجر به آشنایی هرچه بیشتر مردم سنگال با فرهنگ غنی ایران خواهد شد. دکتر سالارآملی بر تقویت هرچه بیشتر کرسی در آن کشور تأکید و بیان کرد از آنجا که این کرسی سابقه­ای طولانی دارد، باید در هر شرایطی آن را حفظ کرد.

در حوزه بورسیه اعلام شد در حال حاضر 17 دانشجوی سنگالی در کشورمان حضور دارند که 14 نفر از آنها بورسیه هستند. رئیس مرکز همکاری­ها بر آمادگی کشورمان برای اعطای 5 بورسیه جدید به ویژه در حوزه زبان فارسی و ایران­شناسی به تشخیص سفیر کشورمان تأکید کرد.

موضوع تأسیس دانشکده مهندسی نفت توسط موسسه آموزش عالی دانش­پژوهان پیشرو با همکاری دانشگاه صنعتی اصفهان در ادامه دیدار مطرح و با حمایت رئیس مرکز همکاری­ها مقرر شد با عنایت به درخواست طرف سنگالی برای تأسیس این دانشکده، موضوع در اولویت همکاری­ها قرار گیرد و با توجه فرانسوی زبان بودن مردم آن کشور، حتی در صورتی که طرف مقابل دانشجویان مسلط به زبان انگلیسی را معرفی نکند، مسأله با استفاده از مترجم و به نوعی حل شود تا این کار به سرانجام برسد.

در انتهای این دیدار بر توسعه همکاری­های علمی و فناوری با آن کشور به ویژه در زمینه شرکت­های دانش­بنیان و آموزش­های فنی و حرفه­ای برای ورود سریع­تر دانشجویان به بازار کار تأکید شد. در زمینه شرکت­های دانش­بنیان با توجه به ضعف زیرساخت­های برق آن کشور، زمینه­سازی برای حضور شرکت­های کشورمان در تولید و فروش برق از محل آبهای جاری در رودخانه­ های آن کشور مورد بررسی قرار گرفت.