رئیس دانشگاه تبریز از تکمیل مرحله دریافت طرحهای پژوهشی مشترک ایران و ترکیه خبرداد

تعداد بازدید:۵۰۸
دکتر میررضا مجیدی، رئیس دانشگاه تبریز از تکمیل مرحله دریافت و پایش اولیه طرح های پژوهشی ایران ترکیه توسط دبیرخانه همکاریهای علمی ایران ترکیه مستقر در دانشگاه تبریز خبر داد.
رئیس دانشگاه تبریز از تکمیل مرحله دریافت طرحهای پژوهشی مشترک ایران و ترکیه خبرداد

دکتر مجیدی با اشاره به اقدامات انجام یافته توسط دانشگاه تبریز به عنوان مسئول کارگروه همکاری های علمی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه  افزود : بیش از 150 طرح پژوهشی که به طور مشترک با پژوهشگران دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی کشور ترکیه  تهیه شده است در سامانه ویژه دریافت این طرحها بارگذاری شده و پایش اولیه آنها به اتمام رسیده است.

 وی در ادامه اظهار داشت: به دلیل واگذاری مسئولیت ملی گسترش همکاری های علمی بین دو کشور ایران و ترکیه  از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به این دانشگاه، اقدام به عملیاتی کردن تفاهم نامه منعقده مابین وزارت عتف و شورای علم و فناوری کشور ترکیه، توبیتاک شد و نشستی به میزبانی این دانشگاه برای بررسی نحوه حمایت از این طرح ها با حضور رییس توبیتاک، دکتر حسن ماندال و نیز قائم مقام  وزیر در امور بین الملل، دکتر سالار آملی در اسفند 97، تشکیل شد که نتیجه آن توافق در خصوص نحوه حمایت از طرح های منتخب و نیز فراخوان طرح های مشترک از تیر 98 و نیز تعیین عناوین و موضوعات تحقیقاتی بود.

رییس داشگاه تبریز گفت: در این راستا مقرر شد طرح های پژوهشی مشترک در عناوین انرژی، علوم شناختی، علوم مهندسی، مواد و فناوری ارتباطات و اطلاعات  با تعیین زیرعناوین، تنظیم شوند و فرمت دقیقی نیز جهت نگارش طرح ها با همکاری مدیریت های همکاری های بین المللی دانشگاه تبریز و توبیتاک تنظیم شود.

وی خاطر نشان کرد: فرآیند داوری طرح ها توسط کمیته داوران ایرانی که با بهره گیری از متخصصین و اعضای  هیات علمی سراسر کشور  انجام می شود و توبیتاک نیز طرح ها را توسط کمیته ویژه خود مورد داوری قرار خواهد داد و در نهایت طرح های با کسب بیشترین امتیاز از هر دو طرف انتخاب خواهند شد.

دکتر مجیدی در پایان اظهار امیدواری کرد؛ به دلیل پتانسیل بسیار خوب در زمینه همکاری های علمی با کشور ترکیه و نیز تمایل توبیتاک جهت حمایت حداکثری از طرح های پژوهشی مشترک با ایران،  حمایت مالی مناسب از سوی وزارت عتف نیز صورت گیرد تا تعداد طرح های بیشتری انتخاب شوند و زمینه تقویت هرچه بیشتر این همکاری ها فراهم گردد.


( ۱ )