برگزاری بیست و دومین نشست اتحادیه دانشگاههای دولتی حاشیه دریای خزر و توسعه پایدار در گیلان

تعداد بازدید:۲۶۰
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل با بیان اینکه ایران شانزدهمین کشور دنیا در تولید مقالات علمی است، گفت: در رشد مقالات علمی در جایگاه اول دنیا قرار داریم.
برگزاری بیست و دومین نشست اتحادیه دانشگاههای دولتی حاشیه دریای خزر و توسعه پایدار در گیلان

جناب آقای دکتر سالار آملی صبح امروز در مراسم افتتاحیه بیست و دومین نشست اتحادیه دانشگاه های دولتی حاشیه دریای خزر و توسعه پایدار در گیلان که در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار شد، اظهار کرد: پیمان های منطقه‌ای مشترک تاثیر بسزایی در توسعه پایدار و همه جانبه شدن دارند.

ایشان در ادامه با تاکید بر اهمیت روابط با کشورهای همسایه و أوراسیا گفتند این روابط جغرافیایی سیاسی و فرهنگی گسستنی نیست و با اراده بسیار بالایی سعی در تحکیم روابط علمی و همه جانبه با همدیگر داریم.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل با بیان اینکه مشترکات بین انسان‌های منطقه عامل پیشرفت و توسعه پایدار است، افزود: تاریخ و سابقه فرهنگی مشترک در منطقه پشتوانه همکاری‌ها است.

وی علم و فناوری را وجه مشترک تعمیق همکاری ها در دنیا دانست و ادامه داد: علم و فناوری برای همه مردم وجود دارد و در هیچ جای دنیا یک دانشمند مورد تهاجم قرار نمی‌گیرد، زیرا دانش متعلق به همه مردم است و حرمت دارد. این حرمت با حرمت مسئولین سیاسی و اجرایی متفاوت است لذا می توان گفت علم و فناوری وجه مشترک تعمیق همکاری‌هاست.

سالار آملی با اشاره به سه سیاست کلی شورای معاونین وزارت علوم، تصریح کرد: اولین سیاست این است که می‌خواهیم علم و دانش را در جامعه اجرایی کنیم. دومین سیاست کلان وزارت علوم فنی و حرفه ای کردن دانش است و سومین سیاست کلان هم بین المللی سازی آموزش عالی است.

وی با بیان اینکه 98 درصد به علم دنیا نیاز داریم و دو درصد در داخل تولید می‌شود، گفت: تنها راه دسترسی به علم دنیا بسترسازی همکاری‌های بین المللی است.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل اضافه کرد: در کشور 81 هزار عضو هیئت علمی و یکصد هزار دانشجوی دکتری داریم. محققان ما در سال 2018، 53 هزار و 340 مقاله آی.اس.آی ثبت کرده اند. البته این کافی نیست، زیرا علم ما ورودی و خروجی دارد و باید اثرگذاری هم داشته باشد که این امر با بهره گیری از تجربیات علمی دیگر کشورها میسر می شود.

وی با تاکید بر اینکه کشورهای همسایه جایگاه ویژه ای در تبادلات علمی دارند، گفت: میزان رشد علمی ایران بر مبنای مقالات آی.اس.آی همواره روندی رو به رشد داشته است. جمهوری اسلامی در روند بین المللی سازی دانشگاه‌های خود فرایندهای لازم را دنبال می‌کند که از این بین می توان به چاپ کتاب و مقاله اشاره کرد.

سالارآملی بیان کرد: هر مقاله بین المللی یک همکاری مشترک بین المللی است که در مسیر بین المللی سازی علم و دانش منجر می شود.

وی با بیان اینکه ایران شانزدهمین کشور دنیا در تولید مقالات علمی است، گفت: در رشد مقالات علمی در جایگاه اول دنیا قرار داریم. همچنین 40 دانشگاه ما در سال 2019 بین دانشگاه های برتر دنیا قرار گرفتند که بیانگر قابلیت بالای رقابتی دانشگاه های کشور است.

این مقام مسئول با اشاره به برگزاری این اجلاس همزمان با همایش بین المللی حفاظت از دریای خزر، خاطرنشان کرد: دانشگاه‌های حاشیه دریای خزر باید در زمینه همکاری های علمی و آموزشی دز زمینه حفاظت از دریا و منابع طبیعی تبادلات مشترکی داشته باشند، زیرا همه ما در مقابل دریای خزر مسئولیم؛ چراکه زندگی و شغل میلیون ها انسان در گرو حفاظت از دریای خزر است.

گفتنی است در این اجلاس روسا و معاونین بیش از 30 عضو اتحادیه از کشورهای فدراسیون روسیه، ترکمنستان، قزاقستان، جمهوری آذربایجان و ایران، آقای دکتر سالار آملی، قائم مقام وزیر در اموربین الملل و رییس مرکز همکاریهای علمی بین المللی ، آقای زارع استاندار گیلان و آقای نظر آهاری مدیر کل دفتر هماهنگی های سیاسی دو جانبه و ابتکارات منطقه ای وزارت خارجه و نمایندگان وزارت عتف حضور دارند.

اجلاس اتحادیه دانشگاه های دولتی حاشیه دریای خزر با هدف هم افزایی ظرفیت های دانشگاههای ایرانی عضو، برنامه های منسجمی را در دستور کار این نشست قرار داده و فرصتی برای تقویت همکاری های کشورهای عضو فراهم آورده است.