ضرورت ارائه نقشه راه همکاری‌های دوجانبه/ لزوم تشکیل شورای فضای دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های دو کشور

تعداد بازدید:۶۸۸
قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل، در دومین کارگروه همکاری‌‌های علمی بین‌المللی ایران و کره‌جنوبی، که به میزبانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان برگزار شد، بر ضرورت ارائه نقشه راه همکاری‌های دوجانبه و لزوم تشکیل شورای فضای دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های دو کشور تأکید کرد.
ضرورت ارائه نقشه راه همکاری‌های دوجانبه/ لزوم تشکیل شورای فضای دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های دو کشور

در این نشست دکتر حسین سالار آملی، قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل و رئیس مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی، هوجانگ هیان سفیر کره جنوبی در تهران و رئیس دانشگاه اصفهان به عنوان مرکز هماهنگ‌کننده ملی و نمایندگان ۳۰ دانشگاه حضور داشتند و نقشه راه همکاری‌های دو جانبه برای سال‌های آتی مورد بررسی قرار گرفت.
دکتر سالار آملی در این نشست، بر توجه به سیاست‌های کلان استراتژی و برنامه اجرایی برای همکاری بهتر با کشور کره جنوبی تأکید کرد.
به گفته وی، انتظار می‌رود خروجی این نشست ارائه نقشه راه همکاری‌های دوجانبه، تشکیل کمیته کاری علمی بین دو کشور و تشکیل شورای فضای دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های دو کشور باشد.
در ادامه، هوجانگ هیان سفیر کره جنوبی در تهران بر علاقه‌مندی به همکاری عمیق علمی و فناوری با جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد.
وی اعلام کرد: همچون دانشگاه اصفهان که از طرف ایران مسئول پیگیری‌های علمی دوجانبه است، دانشگاهی را از کشور کره جنوبی برای توسعه همکاری‌ها تعیین خواهد کرد.

سفیر کره جنوبی در تهران از علاقه‌مندی کشور خود به گسترش هر چه بیشتر روابط علمی و فناوری دو کشور خبر داد و با اشاره به سابقه روابط هزار و پانصد ساله میان دو کشور خاطرنشان کرد که همکاری دیپلماتیک و اقتصادی ایران و کره جنوبی از سال ۱۹۶۲ آغاز شده است.

وی با اشاره به شعر فردوسی «ز گهواره تا گور دانش بجوی» از اینکه دانشگاه‌ها و نهادهای آموزشی مربوطه در دو کشور جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی بر روی آموزش عالی و مخصوصاً افزایش آگاهی جامعه در سطوح مختلف تاکید دارند و در این راستا اهداف درازمدتی را برنامه‌ریزی می‌نمایند ابراز خشنودی کرد و افزود: تمرکز بر پایه علم، تحقیقات و فناوری می‌تواند در کنار مشترکات فرهنگی، یکی دیگر از مشترکات میان دو کشور باشد.

هیان تصریح کرد: تحریم‌ها و شرایط سخت موجود در این برهه زمانی گذراست و دو کشور می‌توانند تا برطر ف شدن شرایط دشوار بر روابط علمی آموزشی تمرکز نمایند و پس از آن وارد فاز تحقیقاتی و اجرایی شوند.

وی با اشاره به سابقه درازمدت و سرمایه‌گذاری ایران در رشته‌های پزشکی و علوم پایه و با تأکید بر علاقه‌مندی دانشگاه‌های کشور کره بر دروس علوم پایه از امکان برگزاری جلسات میان رؤسای دانشگاه‌های دو کشور خبر داد.

دکتر طالبی رئیس دانشگاه اصفهان نیز به ظرفیت‌های بالای دانشگاه‌های کشورمان اشاره کرد.