ایران رییس هیات امنای بنیاد علمی اکو شد

تعداد بازدید:۷۷۳
قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل اعلام کرد که آقای دکتر غلامی وزیر علوم تحقیقات و فناوری ریاست هیات امنای بنیاد علمی اکو طی دو سال آینده را بر عهده گرفتند.
ایران رییس هیات امنای بنیاد علمی اکو شد

دکتر حسین سالار آملی با اشاره به چهارمین نشست هیات امنای بنیاد علمی اکو که روز سه شنبه با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دانشگاه اصفهان برگزار شد، گفت که سازمان همکاری های اقتصادی (اکو) ظرفیت ویژه ای برای گسترش همکاری های منطقه ای در حوزه علوم و فناوری دارد. سالار آملی بر لزوم حرکت کشورهای اکو از اقتصاد متکی بر منابع به اقتصاد دانش بنیان تاکید کرد و گفت که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان عضو بنیاد علمی اکو ، در نشست روز سه شنبه 18 تیر ماه بر لزوم تحول در فعالیت های این بنیاد، از جمله حرکت به سمت پروژه های پژوهشی مشترک، انتقال فناوری در داخل منطقه اکو و تبادل اندیشمندان دانشگاهی تاکید کرده است.

    سالار آملی درخصوص چهارمین نشست هیات امنای اکو در اصفهان توضیح داد که بر اساس اساسنامه بنیاد علمی اکو، کشوری که میزبان  نشست هیات امنای بنیاد علمی اکو باشد، ریاست هیات امنای این بنیاد را هم تا دور بعدی هیات امنا بر عهده خواهد داشت و بر همین اساس، با توجه به اینکه ایران میزبان چهارمین نشست هیات امنا بود که به میزبانی دانشگاه اصفهان برگزار شد، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تا نشست بعدی ریاست هیات امنای بنیاد را برعهده خواهد داشت. دکتر سالار آملی گفت:« در چهارمین نشست هیات امنا موضوعات بودجه ای، حق السهم کشورها، برنامه های آتی بنیاد و همچنین ریاست آتی بنیاد،  مورد بحث و بررسی قرار گرفت.»

    قائم مقام وزیر علوم با اشاره به نقش کلیدی ایران در اکو و همچنین بنیاد علمی اکو، از لزوم ترسیم نقشه راه علم و فناوری در چارچوب بنیاد علمی و فراتر از آن، نقشه راه علمی-فناوری منطقه اکو تاکید کرد. سالار آملی با اشاره به تحولات علمی و فناوری و روند فزاینده تغییرات در حوزه علوم، فناوری و نوآوری در سطح جهان تاکید کرد:« منطقه اکو بایستی برای همپا شدن و عقب نماندن از  روند سریع تحولات در حوزه علم و فناوری و جلوگیری از عمیق تر شدن شکاف فزاینده ای که میان کشورهای پیشرفته و کمتر توسعه یافته وجود دارد، بایستی هرچه سریعتر وارد عمل شود. نقش ایران، پاکستان و ترکیه به عنوان سه کشور بزرگ این منطقه که موتور محرک اکو  هستند، بسیار مهم و کلیدی است.»