وزرای علوم ایران و پاکستان بر نقش همکاری‌های علمی در توسعه روابط تاکید کردند

تعداد بازدید:۵۹۳
وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری در دیدار با وزیر علوم و فناوری پاکستان با تأکید بر اشتراکات فرهنگی و تاریخی، نقش همکاری‌های علمی در توسعه روابط را مهم و اساسی دانستند.
وزرای علوم ایران و پاکستان بر نقش همکاری‌های علمی در توسعه روابط تاکید کردند

دکتر منصور غلامی در دیدار با فؤاد حسین، وزیر علوم و فناوری پاکستان که در حاشیه اجلاس بنیاد علمی اکو در دانشگاه اصفهان برگزارشد، با اشاره به اشتراکات سازمانی، فرهنگی و تاریخی ایران و پاکستان گفت: تبادل علمی، نقش مهمی در روابط میان دو کشور بازی می‌کند و البته باید زمینه‌های همکاری میان دوکشور تقویت شود.

منصور غلامی صبح امروز در دیدار با وزیر علوم و فناوری پاکستان در دانشگاه اصفهان ، اظهار کرد: زمینه‌های همکاری دو کشور در حوزه های مختلف وجود دارد . در ایران چند دانشگاه مرجع وجود دارد که در زمینه‌های مختلف می‌توانند همکاری‌های خوبی داشته باشند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بر توسعه روابط دو کشور تاکید کرد و گفت: برنامه‌های دو جانبه فرهنگی و تعاملات دانشجویی بین دو کشور باید تقویت شود.ایشان  همچنین به نقش دانشگاه های اصفهان و صنعتی اصفهان به عنوان دو دانشگاه جامع کشور اشاره کرد و گفت: این دانشگاه‌ها نقش مهمی در توسعه روابط اقتصادی اِکو دارند.

وی با بیان اینکه این ارتباط از نزدیکی زبانی بین دو کشور منشا می‌گیرد، اظهار کرد: زبان فارسی زبان سه کشور ایران، هند و پاکستان است که این نزدیکی زبانی منجر به زمینه‌های مشترک فرهنگی بسیاری بین آنها می‌شود و بستر مناسبی برای توسعه روابط خواهد بود.

وزیرعلوم پاکستان نیز در این دیدار، گفت: فعال شدن سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو به تقویت اقدامات سازمان های وابسته این سازمان مانند بنیاد علمی بستگی دارد که بر روابط علمی کشورهای منطقه به ویژه ایران و پاکستان متمرکز است.

چادری فواد حسین، تصریح کرد: زمینه‌های بسیار خوب همکاری در بخش‌های مختلف فناوری مانند نفت، کشاورزی، صنعتی، پزشکی، آینده پژوهی، نانو، زراعت و آبیاری بین دو کشور وجود دارد. وی با اشاره به سرعت زیاد پیشرفت علم و فناوری در دنیا، افزود: کشورهای منطقه به ویژه عضو اکو می‌توانند با توسعه تبادلات علمی و فناوری در زمینه فناوری‌های برتر، قدم‌های بسیار خوبی بردارند. وزیر علم و فناوری پاکستان همچنین بر ارتباط و همکاری بیشتر بین مسلمانان تاکید کرد.

فواد حسین، وزیرعلوم و فناوری پاکستان نیز در این دیدار گفت: روابط علمی کشورهای منطقه بویژه ایران و پاکستان، نقش مهمی در فعال شدن سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو و سازمان‌های وابسته از جمله بنیاد علمی اکو دارد. ایشان همچنین اظهار امیدواری کرد که روابط میان دو کشور توسعه یابد.

گفتنی است دکترفواد حسین به منظور شرکت در اجلاس بنیاد علمی اکو که به میزبانی دانشگاه اصفهان در حال برگزاری است، به ایران سفر کرده است.


( ۱ )