معاون مرکز همکاری های علمی بین المللی با مدیر کل بین الملل وزارت آموزش عالی آفریقای جنوبی دیدار کرد

تعداد بازدید:۱۰۴۸
عطا الله کوهیان در دیدار با مقامات وزارت اموزش عالی آفریقای جنوبی بر آمادگی ایران برای اعطای بورس و انجام طرح های مشترک تحقیقاتی تاکید کرد.
معاون مرکز همکاری های علمی بین المللی با مدیر کل بین الملل وزارت آموزش عالی آفریقای جنوبی دیدار کرد

دکتر عطا اله کوهیان در دیدار با قالب جپی، مدیر کل بین الملل وزارت آموزش عالی افریقای جنوبی گفت: آفریقای جنوبی، یکی از کشورهای هدف توسعه تعاملات علمی بین المللی وزارت علوم است و ما مایل به تقویت و توسعه همکاری های دوجانبه در آینده هستیم. معاون مرکز همکاری های علمی بین المللی در این دیدار افزود: تمایل داریم در ادامه فعالیت های مشترک قبلی، همکاری برای انجام طرح های مشترک تحقیقاتی را ادامه دهیم. ایشان با اشاره به ظرفیت دانشگاه های ایران، بر آمادگی دانشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی برای تبادل استاد در دوره های کوتاه مدت فرصت مطالعاتی و دانش افزایی تاکید کرد. دکتر کوهیان افزود: دانشگاه الزهرا در ایران، دانشگاهی است که مختص زنان است و می توانیم به زنان در دانشگاه مختص زنان، آموزش بدهیم.

دکتر علیزاده، مدیر کل دانشجویان غیر ایرانی نیز در این دیدار از آمادگی وزارت علوم برای اعطای 10 بورس به اتباع آفریقای جنوبی خبر داد و گفت: بورس ها در دو رده الف و ب داده می شود ضمن آن که دانشجویان می توانند با پرداخت شهریه در دانشگاه های ایران تحصیل کنند. در حال حاضر حدود 40 هزار دانشجوی غیر ایرانی در دانشگاههای ایران تحصیل می کنند و ما به دنبال افزایش تعداد دانشجویان در آینده هستیم. مدیر کل دانشجویان ایرانی تاکید کرد: اگر اتباع آفریقای جنوبی علاقه مند به تحصیل در رشته های زبان و ادبیات فارسی، اسلام شناسی  و مطالعات ایران باشند، ما به آنان بورسیه نوع الف اعطا خواهیم کرد که از همه مزایا و تسهیلات بورس های اعطایی بهره مند می شوند.

دکتر موسوی، مدیر بین الملل پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری که در این دیدار نیز حضور داشت، گفت: پژوهشگاه ژنتیک به عنوان کارگروه ملی همکاری های علمی با آفریقای جنوبی از طرف مرکز همکاریهای علمی بین المللی وزارت علوم انتخاب شده است و در همین چهارچوب، ما همکاری های مشترکی را با همتایان آفریقای جنوبی داشته ایم که آخرین آنها انجام شش پروژه مشترک بوده است. با توافق دو طرف، قرار است انرژی های نو و هوافضا نیز به فهرست رشته های اولویت دار طرح های مشترک نیز اضافه شود. دکتر موسوی از برگزاری هفتمین نشست مشترک کمیته علمی دو کشور در شهریور سال جاری در آفریقای جنوبی نیز خبر داد.

آقای قالب جپی با تشکر از وزارت علوم برای برنامه ریزی سفر ایشان به تهران گفت: ترجیح ما تبادل دانشجو در دوره تحصیلات تکمیلی است. همچنین از برگزاری سمینار مشترک استادان دانشگاه های دو کشو به منظور آشنایی با ظرفیت های علمی استقبال می کنیم. مدیر کل بین الملل وزارت اموزش عالی آفریقای جنوبی افزود: ارزیابی و به رسمیت شناختن دانشگاه های آفریقای جنوبی یکی دیگر از خواسته های ما در این سفر می باشد. وی خواهان استفاده از تجربیات ایران در حوزه تربیت معلم و به کارگیری نیروهای جوان در دانشگاهها نیز شد.

گفتنی است در این نشست،  آقای نماپاته، معاون مدیر کل بین الملل وزارت آموزش عالی آفریقای جنوبی و خانم ثریا جاکوب، رایزنی فرهنگی سفارت و همچنین دبیر سوم سفارت آفریقای جنوبی، آقای جپی را همراهی می کردند.

اقای جپی که به منظور سفری چهار روزه به ایران سفر کرده است از دانشگاههای تهران، صنعتی شریف، قم و ادیان و مذاهب، بازدید و با مدیر کل بین الملل وزارت آموزش و پرورش نیز دیدار خواهد کرد.


( ۲ )