دکتر کوهیان در دیدار با رایزن عراق تاکید کرد:

تشکیل کمیته مشترک علمی و فناوری ایران و عراق

تعداد بازدید:۱۰۸۲
معاون مرکز همکاری های علمی بین المللی در دیدار با رایزن فرهنگی سفارت عراق در تهران بر ضرورت تشکیل کمیته مشترک علمی دو کشور به منظور تدوین نقشه راه همکاریهای علمی تاکید کرد.
تشکیل کمیته مشترک علمی و فناوری ایران و عراق


دکتر کوهیان، معاون مرکز همکاریهای علمی بین المللی در دیدار با دکتر یاسر، رایزن فرهنگی سفارت عراق در تهران گفت: ما برای همکاری با کشورهای منطقه و مسلمان، اولویت ویژه ای قائل هستیم و در این میان، عراق جایگاه منحصر به فردی دارد. ایشان با اشاره به امضای یادداشت تفاهم میان وزارت علوم ایران و وزارت اموزش عالی عراق افزود: تشکیل کمیته مشترکی که در یادداشت تفاهم پیش بینی شده است، ضروری است و لازم است برای تدوین نقشه راه همکاری های آتی، نشست این کمیته هرچه زودتر برگزار شود.
معاون مرکز همکاریهای علمی بین المللی با اشاره به روند تصاعدی دانشجویان عراقی در دانشگاه های تهران گفت: هرچند شاهد افزایش آمار دانشجویان عراقی در ایران هستیم، اما همکاری ها نباید به این حوزه محدود شود.بلکه باید از توانمندی و ظرفیت های دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی اران در دیگر حوزه ها از جمله طرح های مشترک تحقیقاتی، تبادل تجربیات در حوزه های فناوری، تبادل استادان و اعضای هیات علمی برای دورههای فرصت مطالعاتی کوتاه مدت، تاسیس دانشگاه های مشترک و برگزاری دوره های آموزشی استفاده کرد.
دکترکوهیان از آمادگی دانشگاه های الزهرا و امیر کبیر برای تاسیس دانشگاه مشترک با همتایان عراقی خبر داد و از رایزن عراق خواست تا پیگیری های لازم از طرف عراقی را انجام دهد. ایشان در ادامه از آمادگی وزیر محترم علوم ایران برای سفر به عراق و برگزاری نمایشگاه توانمندی دانشگاه های ایرانی در عراق خبر داد که با استقبال طرف عراقی مواجه شد.
دکتر یاسر عبدالزهار با تشکر از مساعدت های جمهوری اسلامی ایران برای همکاری های علمی با عراق گفت: هرچند روابط دو کشور در این حوزه از رشد قابل توجهی برخوردار است اما تا رسیدن به نقطه آرمانی نیز باید تلاش کرد. تربیت کادرهای اجرایی عراق در دانشگاه های ایران، تحصیل اعضای هیات علمی عراق در ایران نیز از محورهایی بود که رایزن عراق در این دیدار مطرح کرد.
رایزن عراق با استقبال از پیشنهادهای طرف ایرانی برای همکاری بر ضرورت تشکیل کمیته مشترک نیز تاکید کرده و از آمادگی خود برای پیگیری آن خبر داد.
دکتر لویمی مطلق، مدیر همکاری های علمی بین المللی دانشگاه شهید چمران اهواز که در این دیدار نیز حضور داشت بر آمادگی دانشگاه شهید چمران اهواز برای همکاری با همتایان عراقی به ویژه دانشگاه های مجاور مرز اشاره کرد.


( ۱ )