برنامه های سه ماهه اول ۱۳۹۸ مرکز همکاری های علمی بین المللی

تعداد بازدید:۱۳۰۸
برنامه های مهم علمی بین المللی مرکز برای سه ماهه اول سال جاری منتشر شد. از حضور کارشناسان محترم دانشگاه ها و پژوهشگاه با هماهنگی قبلی استقبال می شود.
برنامه های سه ماهه اول ۱۳۹۸ مرکز همکاری های علمی بین المللی

آقای دکتر حسین سالارآملی قائم مقام وزیر در امور بین الملل و رییس مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم تحقیقات و فناوری در چهارمین جلسه کارگروه تخصصی تحلیلی مرکز، برنامه های سه ماهه اول ۱۳۹۸ مرکز را تشریح کرد.

۱ - نشست روسای دانشگاه های اتحادیه قفقاز در دانشگاه تبریز ۳۱-۳۰ فرودین ۱۳۹۸

در این نشست حدود ۱۵ دانشگاه از منطقه قفقاز و ۱۵ دانشگاه ایرانی حضور یافته و در خصوص نحوه و مسیر همکاری های آتی گفتگو خواهند نمود.

۲ - نشست وزرای کشورهای D8 در تهران و همدان در تاریخ ۹ و ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸.

در این نشست که انتظار می رود چند وزیر مربوط از کشورهای عضو D8 حضور یابند، اساسنامه تاسیس دانشگاه D8 در شهر همدان، در بالا ترین سطح نهایی می گردد.

۳- تاسیس " مرکز چین شناسی" در تاریخ فروردین ۱۳۹۸

پیرو تفاهم دانشگاه علامه طباطبایی با دانشگاه مطالعات بین المللی شانگهای، تاسیس" مرکز چین شناسی" در دانشگاه علامه طبا طبایی نهایی و از فروردین ماه اجرایی شده است. با توجه به روند همکاری های اقتصادی و سیاسی دو کشور ایران و چین و افزایش وزن اثر گذاری کشور چین در معادلات جهانی، امید می رود که این مرکزدر شناخت بهتر این کشور و یافتن سیاست های اصولی به مسئولان کشور خدمت ارایه دهد.

۴- افتتاح دفتر کنفسیوس چین در دانشگاه مازندران

این مرکز بعد از رایزنی های دوساله با نهادهای داخل کشور و هماهنگی با کشور چین برای توسعه همکاری با کشور چین در اردیبهشت سال جاری با هدف اولیه فراگیری زبان چینی راه اندازی می شود.

۵ - راه اندازی مرکز تحقیقات غرب آسیا با همکاری کشور چین

اولین مرحله تاسیس این مرکز بعد از مذاکرات دو ساله با طرف چینی و نهادهای داخلی در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان در تاریخ ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ با حضور ۳۰ تن از محققان چینی، سفیر چین در تهران و مقامات و روسای دانشگاه های ایرانی افتتاح می شود. این مرکز تحقیقاتی در اینده توسط محققان دو طرف اداره می شود.

۶- نشست روسای دانشگاه های ایران و مجارستان در دانشگاه یزد در تاریخ ۸ و ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸.

روسای دانشگاه های اتوس لوراند، سنت استوان، نیرگ هازا، کاپشوار، سملوایز، دبرسن، سگد، پچ و تکنولوژی و اقتصاد کشور مجارستان و سفیر جمهوری اسلامی ایران در مجارستان و سفیر مجارستان در ایران، دبیر و مقامات کنفرانس روسای دانشگاه های مجارستان، تعدادی از مسئولان وزارتی و مقامات نهادهای علمی این کشور به همراه روسا و مسئولان دانشگاه های ایرانی عضو کارگروه همکاری های علمی در این نشست حضور می یابند و نقشه راه همکاری های چند سال آینده دو کشور نهایی می گردد.

۷- دوره آموزشی سطح عالی سیاست گذاری تحقیقاتی در آلمان

این دوره بر اساس نقشه راه همکاری های دو کشور ایران و آلمان و با هزینه و حضور مدرسان برجسته جهانی در شهر بن آلمان در اواخر اردیبهشت سال جاری برای ۲۰ محقق و سیاست گذار پژوهشی ایرانی بر گزار می گردد.

۸- نهایی نمودن ۲۰ پروژه مشترک مابین ایران و آلمان

همزمان با پایان فراخوان دریافت طرح های پژوهشی مابین دو کشور ایران و آلمان در فروردین ۱۳۹۸، ۷۵ پروژه مشترک دریافت شده است که در نهایت، ۱۵ مورد آن نهایی و عملیاتی خواهد شد.

۹- افتتاح مرکز پایش داده های هواشناسی کشاورزی در دانشگاه شیراز با همکاری کشور چین

بر اساس توافقات صورت گرفته با کشور چین سه مرکز پایش هوا، در دانشگاه های شیراز، صنعتی اصفهان و گیلان راه اندازی خواهدشد. هزینه های دستگاه های مربوط حدود ۱۲۰ الی ۱۵۰ هزار دلار است که توسط کشور چین تامین و دستگاه ها وارد کشور شده است. اولین مرکز در اواخر سال گذشته در دانشگاه گیلان افتتاح شد و این مرکز دومی است که در دانشگاه شیراز در هفته اول اردیبهشت افتتاح می شود.