تاکید وزیر علوم بر گسترش همکاری های پژوهشی مشترک با اتحادیه اروپا

تعداد بازدید:۸۷۵
وزیر علوم، نحقیقات و فناوری روز جهارشنبه در مراسم افتتاح سومین کارگروه همکاری های علمی، پژوهشی، فناوری و نوآوری ایران و اتحادیه اروپا در بروکسل بر گسترش مناسبات علمی دو طرف تاکید کرد.
تاکید وزیر علوم بر گسترش همکاری های پژوهشی مشترک با اتحادیه اروپا

دکتر غلامی طی سخنانی در این نشست ضمن اشاره به قابلیت های پژوهشی و علمی اتحادیه اروپا از جمله سهم دو درصدی پژوهشی کشورهای اتحادیه از GDP و جایگاه پژوهشگران اروپایی در میان بازیگران جهانی تاکید کرد ایران و اتحادیه اروپا می توانند در حوزه های مختلف مورد علاقه مشترک از جمله پیر شدن جمعیت، تغییرات اقلیمی و مهاجرت که چالش های مشترک آنهاست همکاری کنند.

دکتر غلامی همچنین به سابقه تاریخی علم و دانش در ایران ازجمله ایجاد دانشگاه جندی شاپور اشاره کرد و گفت که در تاریخ معاصر نیز تاسیس دارالفنون در سال ۱۸۵۱ میلادی که دانشمندان آلمانی، اتریشی و فرانسوی در آن حضور داشتند نمادی از همکاری های ایران و اروپا بوده است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همچنین به جایگاه علمی ایران در جهان اشاره کرد و گفت که ایران با داشتن ۳/۴ میلیون دانشجوو دانشگاه های سطح بالا بازیگری مهم در علم و فناوری بین المللی است.

به گفته ایشان ایران براساس آمارهای ISI و SCOPUS اولین کشور از لحاظ رشد کمی تولیدات علمی در دنیاست.

در ادامه کارگروه مشترک، دکتر حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل نیز ضمن اشاره به گسترش همکاری های ایران و اتحادیه اروپا طی سال های اخیر و اشاره به گسترش همکاری های آموزشی دو طرف در حوزه اراسموس پلاس تاکید کرد که همکاری های پژوهشی مشترک دو طرف نیز گسترش پیدا کند. طرف اروپایی هم در این کارگروه گزارشی از پیشرفت همکاری های دو طرف به ویژه در حوزه همکاری های آموزشی (اراسموس پلاس) ارائه و ابراز امیدواری کرد که همکاری های دو طرف در حوزه پژوهشی در چارچوب برنامه چشم انداز ۲۰۲۰ اتحادیه اروپا گسترش پیدا کند. خانم کریستینا راسو معاون مدیر کل کمیسیونر علوم و پژوهش در این نشست گفت که در حال حاضر ۴۰۰ پژوهشگر ایرانی در شورای پژوهشی اروپا ( ERC ) فعال هستندکه قابل توجه است.

طرف اروپایی در این کارگروه گزارشی از پیشرفت همکاری های دو طرف به ویژه در حوزه همکاری های آموزشی (اراسموس پلاس) ارایه و ابراز امیدواری کرد که همکاری های دو طرف در حوزه پژوهش در چارچوب برنامه چشم انداز ۲۰۲۰ اتحادیه اروپا گسترش پیدا کند.

شایان ذکر است که سومین کارگروه مشترک ایران و اتحادیه اروپا براساس بیانیه مشترک دو طرف در سال ۱۳۹۵ بعد از توافق هسته ای ایران و اروپا تشکیل شده است. اولین کارگروه در بروکسل شهریور ۱۳۹۵، دومین کارگروه تیرماه ۱۳۹۶ در تهران و سومین جلسه کارگروه روز جهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ با حضور هیات عالیرتبه جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و روسای دانشگاه های تهران، اصفهان، علامه طباطبایی و خوارزمی و همچنین نمایندگانی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در بروکسل برگزار شد.


( ۱ )