آژانس دانشگاهی فرانکوفونی، تدوین نقشه راه همکاری های علمی آکادمیک

تعداد بازدید:۱۵۱۰
در پی برگزاری دومین نشست روسای دانشگاه ها و مراکز پژوهشی دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فرانسه در خرداد ماه ۱۳۹۷ در پاریس، آقای پروفسور هروه سبورن،‌ مدیر دفتر خاورمیانه آژانس دانشگاهی فرانکوفونی(AUF)، روز یکشنبه مورخ ۲۹/۰۷/۱۳۹۷ با آقای دکتر سالار آملی، قائم مقام وزیر در امور بین الملل و رئیس مرکز دیدار و گفتگو کردند.
آژانس دانشگاهی فرانکوفونی، تدوین نقشه راه همکاری های  علمی  آکادمیک

در این دیدار، آقای دکتر سالار آملی ضمن اشاره بر فراهم شدن بستر همکاری های علمی آکادمیک با آزانس مزبور، تمایل وزارت متبوع را برای اجرای افق گسترده ای از همکاری های بین المللی دانشگاهی در چارچوب یک برنامه مشترک برای اعزام دانشجویان دکتری ایرانی برای دوره های فرصت مطالعاتی و اجرای پروژه های علمی مشترک اعلام کردند.

بر اساس توافقات میان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، و آزانس دانشگاهی فرانکوفونی، اعزام دانشجویان دکتری دانشگاه های ایرانی علاقمند به ادامه تحصیل و گذراندن دوره فرصت مطالعاتی خود در فرانسه و یا یک کشور فرانسه زبان از طریق انتشار فراخوان سالانه مشترک تسهیل خواهد شد.

حسین سالار آملی در ادامه ضمن اشاره بر ضرورت نظام‌مند کردن همکاری‌ها، بر تشکیل نشست‌های تخصصی، کارشناسی به منظور تهیه و تدوین نقشه راه توسعه همکاری‌ها تاکید کردند.

در پی این نشست، جمعی از مدیران امور بین الملل دانشگاه های تهران، صنعتی امیر کبیر، صنعتی شریف، شهید بهشتی، تربیت مدرس، الزهرا (س)، فردوسی مشهد، و تبریز با آقای پروفسور سبورن دیدار کردند. در این جلسه، که وابسته فرهنگی سفارت فرانسه در تهران، نمایده ارشد میز سیاسی وزارت امور خارجه و جمعی از نمایندگان مرکز همکاری ای علمی بین المللی وزارت متبوع نیز حضور داشتند، آقای پروفسور سبورن، ضمن تاکید و آعلام آمادگی آژانس برای تداوم و گسترش همکاری های علمی آکادمیک با دانشگاه های کشورمان، محور اصلی این همکاری ها را از طریق راه اندازی یک برنامه مشترک بورس که امکان ادامه تحصیل دانشجویان ایرانی در دانشگاه های فرانسه زبان فراهم می کند؛ و برگزاری کنفرانس بین المللی AUF در کشورمان، توصیف کردند.

پیش بینی شده است کنفرانس بین المللی AUF خرداد ماه سال آینده به میزبانی یکی از دانشگاه های کشورمان با حضور روسای دانشگاه های فرانسه زبان عضو آژانس به مدت دو روز متوالی در کشورمان برگزار شود. موضوعات و محورهای اصلی کنفرانس شامل: آب و مدیریت منابع آّن، جامعه شناسی، ریاضیات و کاربرد آن در ارتباط با علم، علوم اجتماعی و انسانی، حاکمیّت دانشگاهی و دانشگاه های سبز، توسعه پایدار و انرژی های تجدید پذیر، فناوری ارتباطات و اطلاعات، نانو بیو تکنولوژی، و.... خواهند بود. میزبانی کنفرانس، تعداد شرکت کنندگان، سخنرانان، پانل ها و کارگاه های تخصصی و شبکه سازی، همچنین محورهای اصلی کنفرانس از جمله مواردی است که بر اساس نظر دریافتی از سوی دانشگاه ها و اجماع نهایی تعیین خواهد شد.