ظرفیت بالای جمهوری اسلامی ایران در حوزه آموزش عالی

تعداد بازدید:۸۲۹
قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل در مجمع عمومی دانشگاه‌های مجازی جهان اسلام که به میزبانی دانشگاه پیام نور برگزار شد، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران ظرفیت‌های بالایی در حوزه آموزش عالی دارد و حدود چهل سال است که به اهمیت علم و فناوری پی برده و معتقدیم منابع انسانی نقش کلیدی در هر نوع دستیابی به توسعه پایدار است.
ظرفیت بالای جمهوری اسلامی ایران در حوزه آموزش عالی

دکترحسین سالار آملی در این نشست با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به دنبال تجاری‌سازی تحقیقات و انتقال دانش و فناوری و ایجاد پل ارتباطی مستحکم بین دانشگاه‌ها و صنعت است، اظهار داشت: سیاستگذاری در عرصه علم و فناوری و همچنین تدوین راهبردها در این امر اهمیت زیادی دارد و نقش کلیدی آن افزایش آگاهی‌های عمومی است.
وی گفت: آموزش‌های شفاهی و استفاده از یادگیری‌های مجازی واز راه دور و سرمایه‌گذاری در حوزه تحقیق و توسعه برای جمهوری اسلامی ایران اهمیت از زیادی برخوردار است.
دکتر سالار آملی افزود: بسیاری از کشورهای اسلامی کمتر از یک درصد تولید ناخالص ملی خود را برای تحقیق و توسعه استفاده می‌کنند، در حالی که کشورهای ژاپن و کره جنوبی ۳تا ۴ درصد تولید ناخالص ملی خود را به این بخش اختصاص داده‌اند، اما در مجموع جمهوری اسلامی ایران به دنبال بین المللی کردن آموزش عالی است و این امر را از طریق همکاری‌های بین‌دانشگاهی به ویژه همکاری‌های دانشگاه‌های کشورهای اسلامی دنبال می‌کند.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل خاطرنشان کرد: باید صبورانه برای تحقق ارتباطات بین‌المللی دانشگاه‌های اسلامی قدم برداریم، با آنکه ساختارها و قوانین متفاوتی داریم، ولی باید با اصلاح روندها کار در این بخش را تسهیل کنیم.
وی با بیان اینکه بالغ بر ۵ میلیون دانشجو در ایران تحصیل می‌کنند که یک میلیون نفر از آنها در مقطع تحصیلات تکمیلی هستند، گفت: ۲۲ درصد دانشگاه‌های ایران در بین رتبه‌بندی‌های برتر دانشگاه های دنیا قرار دارند و ۱۸ درصد دانشجویان ایرانی که در مقطع تحصیلات تکمیلی هستند، در بین دانشگاه‌های برتر ایرانی رتبه‌بندی شده دانشگاه‌های دنیا تحصیل می‌کنند.
دکتر سالار آملی با بیان اینکه ۱.۹۵ درصد پژوهش‌هایی در سطح جهان توسط دانشمندان ایرانی و یک درصد مقالات پراستناد هم حاصل تلاش پژوهشگران کشورمان است، افزود: در حال حاضر چندین ماهواره کوچک برای پرتاب و قرارگیری در مدار ساخته شده است، ضمن اینکه در عرصه نانوفناوری هم با هدف اقتصادی کردن این علم، اقداماتی را انجام داده‌ایم.
قائم مقام وزیرعلوم در امور بین الملل با بیان اینکه هم اکنون بیش از ۲ هزار شرکت دانش‌بنیان در ایران فعال هستند و باید کارهای بزرگ تری هم در این بخش انجام دهیم، گفت: بسیاری از کشورهای اسلامی ظرفیت‌های مثبتی در بخش آموزش عالی دارند که می‌توانند به یکدیگر کمک کنند، به همین جهت باید با حمایت دانشگاه‌های مجازی جهان اسلام برای ارتقای این ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها کمک‌های مشترکی توسط همه اعضا انجام شود.