دکتر سالار آملی در دیدار با سفیر اسپانیا بر تهیه نقشه راه علمی دو کشور تاکید کرد

تعداد بازدید:۱۲۲۴
دکتر حسین سالار آملی در دیدار با ادواردو لوپز بوسکتس، سفیر اسپانیا در ایران بر آمادگی وزارت علوم برای توسعه و تحکیم همکاری های علمی میان دو کشور تاکید کرد
دکتر سالار آملی در دیدار با سفیر اسپانیا بر تهیه نقشه راه علمی دو کشور تاکید کرد

دکتر حسین سالار آملی در دیدار با ادواردو لوپز بوسکتس، سفیر اسپانیا در ایران با اشاره به آمادگی وزارت علوم برای توسعه و تحکیم همکاری های علمی میان دو کشور گفتند: نکته مهم در روابط علمی دو کشور، نظام مند نمودن همکاری هاست و از این رو ما آمادگی داریم با دعوت از وزیر محترم علوم اسپانیا و تشکیل نشست های تخصصی، نقشه راه همکاریهای علمی ایران و اسپانیا را تدوین کنیم. ایشان همچنین از آمادگی هیات وزارت علوم برای سفر به اسپانیا به منظور تشکیل نشست های تخصصی و تدوین نقشه راه خبر دادند.

قائم مقام وزیر در امور بین الملل در ادامه، سه سیاست کلان و محوری وزارت علوم در توسعه همکاری های علمی بین المللی را بر شمرده و افزوند: در حال حاضر، انتقال دانش و فناوری، آموزش حرفه ای و بین المللی سازی آموزش عالی از سیاست های محوری وزارت علوم ایران می باشد.

رییس مرکز همکاری های علمی بین المللی افزودند: توسعه همکاری با اسپانیا برای ما از اهمیت ویژه ای برخوردار است و از این رو، به دانشگاه علامه طباطبایی ماموریت داده ایم تا به عنوان متولی کارگوه ملی هماهنگی و پیگیری همکاریهای علمی با اسپانیا، برنامه های همکاری با اسپانیا را با کمک سایر دانشگاه های ایرانی ارایه نماید.

دکتر سالار آملی، همکاری دو کشور در قالب اتحادیه اروپا و برنامه های علمی آن مانند افق ۲۰۲۰ و اراسموس را از جمله زمینه های دیگر همکاری میان دو کشور بر شمردند.

سفیر اسپانیا نیز با استقبال از افزایش همکاری بین دو کشور، از وجود چارچوب سیاسی برای برقراری ارتباط عمیق تر بین دو کشور خبر داد و گفت: تغییر دولت در ماه های گذشته در اسپانیا و انتخاب وزیر علوم جدید، نیاز به از سر گیری روابط دو کشور را دوچندان می سازد. وزارت امور خارجه اسپانیا، به نهادهای اسپانیایی اعلام نموده تا تعداد دانشجویان بین المللی را تا حد امکان افزایش دهند.

دکتر برومند، معاون پژوهش و فناوری که در این دیدار نیز حضور داشت، گفتند: ظرفیت های همکاری عظیمی بین ایران و اسپانیا وجود دارد. ما علاقه مند به همکاری با اسپانیا در حوزه های انرژی ها نو، مکانیک و طراحی خودرو، شبیه سازی طوفان های گرد و غبار در ایران و منطقه و الگو برداری از سیستم های هیدروپونیک درشهر آلمریا هستیم. دکتر برومند افزود: توسعه همکاری میان شرکت های صنعتی و پارک های علم و فناوری با هدف انتقال دانش و فناوری و پرهیز از صادرات صرف کالا از دیگر محورهایی هست که ما در همکاری با اسپانیا به دنبال آن می باشیم.