ظرفیت بالایی در زمینه پذیرش دانشجویان افغانستانی با پرداخت شهریه در دانشگاههای ایران فراهم است

تعداد بازدید:۶۵۹
دکتر منصور غلامی روز دوشنبه در همایش «توسعه روابط آموزش عالی ایران و افغانستان» در دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان گفت: باید همکاری های علمی ایران و افغانستان در حد روابط و اشتراکات دو کشور افزایش یابد و در این زمینه وزارت علوم آمادگی کامل دارد.
ظرفیت بالایی در زمینه پذیرش دانشجویان افغانستانی با پرداخت شهریه در دانشگاههای ایران فراهم است

وی با بیان اینکه هم اکنون تعداد زیادی دانشجو از افغانستان برای تحصیل به ایران آمده اند و تعداد زیادی نیز از افغانستانی های مقیم ایران با شرکت در آزمون سراسری وارد دانشگاههای ایران شده اند، گفت: ظرفیت بالایی در زمینه پذیرش دانشجویان افغانستانی با پرداخت شهریه در دانشگاههای ایران فراهم است و وزارت علوم از تسهیل این روند حمایت می کند.
وزیر علوم اظهار داشت: هم اکنون برگزاری دوره آموزشی برای مربیان دانشگاههای افغانستان در دوره دکترای تخصصی در دانشگاههای ایران در حال انجام است و در مقاطع دیگر نیز تعداد زیادی از دانشجویان با حمایت کامل دولت ایران در حال تحصیل هستند.
دکتر غلامی با بیان اینکه ایران بیشترین سرعت رشد علمی را در دنیا دارد و ۱۸ دانشگاه ایران در نظام رتبه بندی لایدن در فهرست دانشگاههای برتر هستند، از وزارت علوم و سفارت افغانستان خواست با معرفی توانمندی های دانشگاههای ایران به دولت افغانستان به توسعه روابط علمی بیشتر میان دو کشور کمک کنند.
وزیر علوم گفت: با توجه به نیاز کشور افغانستان به نیروهای تحصیل کرده ماهر، ایران می تواند توسط دانشگاههای جامع علمی کاربردی و فنی و حرفه ای به تربیت نیروی تکنیسین در افغانستان کمک کند.
دکتر غلامی اظهار داشت: هم اکنون ۳۰۰۰ شرکت دانش بنیان در قالب ۴۲ پارک علم و فناوری در زمینه تولید محصولات فناورانه در ایران فعالیت می کنند که در این زمینه آمادگی داریم تجارب خود را به افغانستان منتقل کنیم.
همایش یک روزه، توسعه روابط آموزش عالی ایران و افغانستان که با حضور دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و دکتر نجیب اله خواجه عمری وزیر تحصیلات عالی جمهوری اسلامی افغانستان در دانشگاه ولی‌عصر (عج) رفسنجان آغاز به کار کرده است با برگزاری پنل تخصصی با حضور متخصصان و کارشناسان ادامه خواهد یافت.