نشست مشترک دانشگاه های ایران با هیات دانشگاهی سوئد

تعداد بازدید:۱۴۳۰
جناب آقای دکتر کوهیان معاون مرکز همکاریهای علمی بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، صبح روز چهارشنبه مورخ ۲۲/۱/۹۷ با اعضای هیات نمایندگان دانشگاه های محور کشور سوئد در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دیدار و گفتگو کردند.
نشست مشترک دانشگاه های ایران با هیات دانشگاهی سوئد

در این نشست که با حضور جمعی از معاونان و مدیران بین الملل و نمایندگان دانشگاه ها وپژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری علاقمند به همکاری با دانشگاه های برتر سوئد و با حضور مسئولان سفارت سوئد برگزار شد. جناب آقای دکتر کوهیان، ضمن خوش آمدگویی بر روابط بسیار نزدیک علمی، تحقیقاتی با دیگر کشورهای اتحادیه اروپا از جمله آلمان، اتریش، فرانسه و ایتالیا اشاره کردند.

ایشان با اشاره به امضای تفاهم‌نامه مابین دو کشور ایران و سوئد در سفر نخست وزیر این کشور، آن را در روابط علمی دو کشورمهم ارزیابی و بر ادامه این همکاری دو جانبه تاکید کردند.

معاون مرکز، ضمن اشاره به هدف و رسالت کارگروه هماهنگی و پیگیری همکاری های علمی با کشور سوئدو سابقه همکاری دانشگاه هایی نظیر ملایر، تهران و گیلان، برای توسعه و گسترش همکاری های آکادمیک میان دو کشور اعلام آمادگی کرد.

جناب آقای دکتر کوهیان، با یادآوری انجام پروژه‌های کلان GIS مابین دانشگاه لوند سوئد و دانشگاه ملا‌یر و تربت حیدریه ایران با حمایت یک میلیون یور‌ویی اتحادیه اروپا، بر انجام برنامه‌های گسترده در بخش پروژه‌های مشترک و در چهارچوب برنامه horizon2020 به ویژه با کشور سوئد، تاکید کردند.

همچنین عنوان کردند که وزارت علوم تحقبقات و فناوری آماده است تا در حوزه های انجام پروژه مشترک، تبادل استاد و دانشجو، راه اندازی دوره مشترک آموزشی با موسسات و دانشگاه های کشور سوئد را گسترش دهد.

دکتر کوهیان با اشاره به تفاهم نامه همکاری میان دو کشور در حوزه علم و فناوری، بر آمادگی طرف ایرانی برای تشکیل کمیته مشترک علم و فناوری ایران – سوئد تاکید کرد و آن را گامی مهم برای اجرای تفاهمات برشمردند.

خانم ورونیکا نوردلوند، ( Veronica Nordlund )، دبیر دوم بخش فرهنگی سفارت، نیز ضمن تشکر و قدردانی از برگزاری این نشست ارزشمند، بر آگاهی از میزان پیشرفت علم و فناوری در ایران، وهمکاری‌های خوبی که سوئد در زمینه های مختلف با ایران، برقرار کرده است، تاکید کردند.

در ادامه دکتر بانی مدیر محترم بین الملل دانشگاه گیلان متولی کارگروه هماهنگی و پیگیری همکاری های علمی با کشور سوئد به ارائه گزارشی از فعالیت ها در دانشگاه گیلان پرداختند.

در ادامه نشست، نمایندگان دانشگاه های لوند، مالمو، هالمستاد، بوراس، لینه یوس و چارلمز و انیستیتیو سوئد به معرفی دانشگاه خود و ظرفیت های همکاری آن پرداختند. همچنین توضیحاتی در خصوص رتبه بندی دانشگاه ها و همکاری های اخیر با دانشگاه های ایران ارائه نمودند. هیات سوئدی ضمن اعلام اطلاع از موفقیت روز افزون اساتید و پژوهشگران و دانشجویان ایرانی در دانشگاه های سوئد، برای گسترش همکاری با دانشگاه های ایران ابراز تمایل کردند.

مدیران و نمایندگان دانشگاه های تربیت مدرس، ملایر، گیلان، کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان، صنعتی اصفهان، پژوهشگاه های ملی مهندسی ژنتیک و مواد و انرژی و همچنین پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری ضمن ارائه گزارش مختصری در مورد معرفی دانشگاه، پارک و پژوهشگاه خود و فعالیت های علمی آکادمیک در زمینه های بین المللی شدن و ایجاد پروژه های مشترک؛ زمینه های علاقه مندی خود برای همکاری با دانشگاه های سوئد را برشمردند. هیات سوئدی همچنین از پیشنهاد طرف ایرانی برای برگزاری روز علم ایران و سوئد در سال ۲۰۱۹ میلادی استقبال کردند.

دو طرف در پایان، توافق نمودند همکاری های آتی را در شش محور زیر پیگیری نمایند:

انجام طرح های مشترک، همکاری در حوزه علوم اجتماعی، تلاش برای هماهنگی همکاری در حوزه Double Degree ، پیگیری و اجرای یادداشت تفاهم همکاری بین دو کشور امضا شد و همچنین تشکیل کمیته مشترک برای تصمیم گیری و پیگیری مفاد آن، تشکیل کنسرسیوم روسای دانشگاه ها ( Meeting of Rectors )، ایجاد معیاری برای تامین اعتبارات مشترک برای تبادل استاد و دانشجو ( schemes Financial issues )

هیات نمایندگان دانشگاه های سوئد که از روز دو شنبه در تهران هستند، با مسئولان بین الملل و اعضای هیات علمی دانشگاه های تهران، تربیت مدرس، علم و صنعت ایران، صنعتی امیرکبیر و صنعتی شریف هم ملاقات هایی داشته اند.

برای دریافت فایل ارائه شده توسط مدیر محترم بین الملل دانشگاه گیلان فایل ضمیمه را ببینید.


لینک دانلود فایل