سیاست وزارت علوم اجرای تفاهم نامه های بین المللی موجود به جای امضای توافقنامه های جدید است

تعداد بازدید:۵۹۷
قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل با بیان اینکه "در سه سال گذشته،‌تعداد ۸۵۳ تفاهم نامه با دانشگاه های خارج از کشور منعقد شده که از این تعداد، ۳۷۶ تفاهم نامه اجرایی شده است"، تصریح کرد: سیاست فعلی وزارت علوم اجرای تفاهم نامه های منعقد شده با دانشگاه ها و موسسات علمی و معتبر بین المللی، به جای امضای تفاهم نامه های جدید است.
سیاست وزارت علوم اجرای تفاهم نامه های بین المللی موجود به جای امضای توافقنامه های جدید است

دکتر حسین سالار آملی در هشتمین نشست سراسری معاونان و مدیران بین‌المللی دانشگاه ها که در دانشگاه الزهرا برگزار شد، گفت: در سالهای اخیر فعالیت های بین المللی دانشگاهها رشد چشمگیری داشته است و هم اکنون ۱۳ دانشگاه ایرانی رتبه جهانی دارند که از این منظر در جهان اسلام، رتبه دوم را دارا هستیم.

دکتر سالار آملی با اشاره به فاصله زیاد دانشگاههای ایران با دانشگاههای آمریکایی و اروپایی در رتبه بندی های بین المللی، یکی از علت های آن را کمبود مقالات پژوهشی مشترک دانست و گفت: فقط ۲۳ درصد مقالات علمی محققان ایرانی در همکاری با محققان کشورهای دیگر تدوین شده است.

وی افزود: در گذشته بخش همکاری های بین المللی با ۲۰ چالش مواجه بود که الان نیمی از این چالش ها برطرف شده است که برخی از چالش های موجود در زمینه ترغیب اعضای هیات علمی به همکاری های بین المللی، اطلاع رسانی از ظرفیت های علمی ایران و فراهم کردن شرایط پذیرش دانشجو است.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌المللی افزودهم اکنون حصاری که در گذشته به دور آموزش عالی کشیده شده بود، شکسته شده است و مدیران دانشگاهها به دنبال ارتقای بین المللی دانشگاه خود هستند.

دکترسالار آملی خاطرنشان کرد: در حال حاضر دانشگاه ها از ارتباطات بین‌المللی به صورت تک روی به سیاست های بین‌المللی گذر کردند و در راستای برنامه کلان کشور حرکت می کنند.

در حاشیه این نشست، با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از دانشگاههای کردستان، صنعتی اصفهان، شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و موسسه پژوهشی علوم و فناوری رنگ و پوشش که در ارزیابی فعالیت های بین المللی رتبه برتر را کسب کردند، تجلیل شد.