امضای قرارداد تهیه سند راهبردی همکاریهای علمی و فناوری جمهوری اسلامی ایران و بانک توسعه اسلامی

۳۰ دی ۱۳۹۳ | ۱۰:۰۶ کد : ۳۷۹۱ اخبار
تعداد بازدید:۴۴۳
بانک توسعه اسلامی یا Islamic Development Bank که به اختصار IDB نامیده می شود، یکی از موسسات بین المللی توسعه ای و از نهادهای تخصصی سازمان همکاریهای اسلامی محسوب می شود. این بانک به منظور ایجاد...
امضای قرارداد تهیه سند راهبردی همکاریهای علمی و فناوری جمهوری اسلامی ایران و بانک توسعه اسلامی
بانک توسعه اسلامی یا Islamic Development Bank که به اختصار IDB نامیده می شود، یکی از موسسات بین المللی توسعه ای و از نهادهای تخصصی سازمان همکاریهای اسلامی محسوب می شود.  این بانک به منظور ایجاد نقش موثرتری در توسعه کشورهای عضو و ارتقا سطح همکاریهای فیمابین، اقدام به تهیه و تدوین " برنامه استراتژی مشارکت کشورهای عضو"(MCPS) در راستای استراتژی چشم انداز 1440 هجری قمری آن بانک  و برنامه های توسعه ای کشورها نموده است. در این راستا و طی بازدیدی که تنی چند از اعضای این بانک و نمایندگان وزارت اقتصاد و دارایی از سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران  در تاریخ 18/3/93 داشتند مقرر گردید، پروژه‌ای در زمینه تدوین سند راهبردی و نقشه راه ملی همکاری با ج.ا.ایران به سازمان پژوهشها واگذار گردد. امروز نیز هیئتی از سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران متشکل از آقایان دکتر محمود مولی نژاد، قائم مقام رییس سازمان در امور بین الملل و دکتر عبدالرضا صمیمی، معاون توسعه فناوری سازمان و سرکار خانم فاطمه جسک، رییس اداره سازمانهای تخصصی بین المللی سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران در جلسه ای با حضور هیاتی از بانک توسعه اسلامی (IDB) متشکل از آقایان ظفر اقبال(Zafar Iqbal) و سیف اله عابد(Saifullah Abid)، جهت امضای جمهوری اسلامی ایران و بانک مذکور (MCPS)  امضا قرارداد مربوطه حضور پیدا نموده اند.
شایان ذکر است این جلسه در سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران وابسته به وزارت امور اقتصادی و دارایی تشکیل می گردد.
قابل توجه است که بر اساس سیاست جدید بانک توسعه اسلامی، برای اولین بار است که بحث سرمایه گذاری در توسعه علوم و فناوری در بین کشورهای عضو OIC در دستور کار آن بانک قرار گرفته است و این سند راهبردی اساس همکاری جمهوری اسلامی ایران و آن بانک می باشد.