امضای تفاهم نامه همکاری علمی ISC با دانشگاه پوترا مالزی(UPM)

۲۲ آبان ۱۳۹۵ | ۱۱:۳۷ کد : ۳۷۱۲ اخبار
تعداد بازدید:۱۱۰۳
به گزارش اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، تفاهم نامه همکاری های علمی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با دانشگاه پوترا مالزی ...
امضای تفاهم نامه همکاری علمی ISC با دانشگاه پوترا مالزی(UPM)
به گزارش اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، تفاهم نامه همکاری های علمی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با دانشگاه پوترا مالزی (UPM) با حضور دکتر محمدجواد دهقانی سرپرست ISC ، دکتر علی گزنی معاون پژوهشی و فناوری ISC ، دکتر شعله ارسطوپور معاون پژوهشی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST)، و جمعی از مدیران این دو سازمان، و همچنین دکتر عباس قنبری رایزن علمی ایران در مالزی، و  13 نفر از مقامات دانشگاه UPM از جمله رئیس دانشگاه، رئیس هیات امنا، معاون دانشجویی، رییس مرکز بین الملل، رییس مرکز تحصیلات تکمیلی این دانشگاه امضا شد در تاریخ 20/08/95 در ISC امضا شد.
 
این نشست پیرو بازدید و سخنرانی دکتر دهقانی، از دانشگاه UPM و همچنین پیگیری های مجدانه رایزن علمی ایران در مالزی، دکتر عباس قنبری بمنظور ایجاد ارتباط و همکاری های علمی دانشگاه های مالزی با پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) صورت پذیرفت.
 
سرپرست ISC در این نشست اظهار داشت: یکی از دغدغه‌های محققان کشورمان این است که علاقمند هستند بدانند نشریاتی که مقاله آنان را می‌خواهد چاپ کند دارای چه رتبه و جایگاه علمی در میان کشورهای منطقه است که پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در شیراز، این اطلاعات مفید را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد
.
وی به ویژگی‌های دیگر این پایگاه اشاره کرد و گفت: چاپ مقاله به زبان محلی هر کشوری در پایگاه استنادی علوم اسلام، یکی از ویژگی‌های ممتاز این پایگاه در برابر پایگاه‌های بین‌المللی دیگر است.
 
وی افزود: در دیگر پایگاه‌های مطرح، بیشتر تأکید روی زبان انگلیسی است درحالی‌که در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام این امکان وجود دارد که مقالات به زبان محلی چاپ ‌شده و در دسترس قرار گیرد.
دهقانی در مورد جزئیات این تفاهم‌نامه گفت: گردآوری و نمایه‌سازی مجلات کشورهای اسلامی ازجمله مالزی از موارد مطرح‌شده در این تفاهم‌نامه است که از این‌ پس تمام نشریات علمی و پژوهشی این کشور در پایگاه داده ها جمع‌آوری و در ISC این نشریات کیفی‌سازی می‌شود.
 
وی با اشاره به رصد کردن جایگاه علمی کشورها  و نشان دادن رتبه علمی آن‌ها به علاقه‌مندان به‌عنوان یکی از وظایف مهم این پایگاه نیز، اظهار داشت: آمار و ارقام و تمام شاخص‌هایی که در توسعه علمی کشورها تأثیرگذار است و ترسیم جایگاه علمی فعلی آن‌ها، در این پایگاه استخراج می‌شود و در اختیار آموزش عالی کشورهای اسلامی قرار می‌گیرد.
 
این مقام مسؤول همچنین بیان کرد: مشابه فعالیت انجام‌شده در دانشگاه مالزی را برای دانشگاه‌های داخلی نیز انجام می‌دهیم تا این دانشگاه‌ها بتوانند جایگاه علمی خود را در میان کشورهای منطقه بهتر رصد کنند.
 
دکتر آنی آیدیس رئیس دانشگاه پوترا در این مراسم گفت : همکاری با پایگاه استنادی علوم جهان اسلام باعث افزایش تحقیقات مشترک و افزایش رتبه علمی این دانشگاه در میان کشورهای اسلامی خواهد شد.
 
براساس این تفاهم نامه،  ISCوظیفه نمایه سازی نشریات دانشگاه پوترا مالزی ، ارزیابی و نظارت برعملکرد علمی UPM، ارزیابی و رتبه بندی نشریات علمی، ارائه گزارش دوره ای عملکرد علمی UPM بر اساس شاخص های علم سنجی، ارائه دسترسی به پایگاه های ISC، برگزاری کارگاه آموزشی جهت آموزش استفاده از پایگاه های ISC، ارائه مشاوره به UPM جهت رشد عملکرد علمی محققان دانشگاه، رتبه بندی محققان دانشگاه برای یک دوره پنج ساله را بر عهده گرفت.
 
در مقابل، دانشگاه پوترا مالزی   (UPM) فراهم آوردن فضا، تجهیزات، نیروی انسانیِ متخصص علوم کامپیوتر یا علم سنجی جهت ایجاد ارتباط میان ISC و دانشگاه های مالزی و جمع آوری و ارسال نشریات علمی مالزی به ISC را عهده دار شد.
علاوه بر این، برگزاری کارگاه ها، کنفرانس ها و نشست های مشترک، تبادل دانشمندان، انتشارات، گزارشات تحقیقاتی، نرم افزارهای علمی از دیگر مباحث مطرح شده در این تفاهم نامه می باشد.
 
پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 1387 تاسیس شده و اقدام به ارزیابی عملکرد پژوهشی دانشگاه ها، موسسات پژوهشی، محققان و نشریات کشورهای اسلامی نمود. این پایگاه در چهارمین نشست وزرای آموزش عالی و تحقیقات علمی کشورهای اسلامی  در اکتبر 2008 میلادی در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان نیز به عنوان اولین نظام استنادی جهان اسلام به اتفاق آراء به تصویب رسید. بدین ترتیب، بر اساس مصوبات این نشست و همچنین نشست های آتی وزرای آموزش عالی کشورهای اسلامی، تمام کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی  موظف به همکاری با ISC شدند.
 
در این راستا، تفاهم نامه های متعددی با کشورهای اسلامی منعقد شده است و این کشورها نمایندگانی را به جهت رایزنی علمی با ISC  و عمدتا به منظور ارسال نشریات کشورها و برگزاری کارگاه های آموزشی برای محققان و سردبیران معرفی کرده اند.​