دومین نشست کارگروه روسای دانشگاه های متولی هماهنگی و پیگیری فعالیت های علمی بین المللی با حضور وزیر علوم و معاونان وزارت برگزار شد

تعداد بازدید:۱۱۸۳
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، عملکرد دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی را در توسعه همکاری های علمی و بین المللی در چارچوب سیاست ها و برنامه های مصوب « خوب» ارزیابی کرد و گفت: با وجود برخی محدویت های مالی، دانشگاه ها براساس برنامه هایی که وزارت علوم منطبق با اسناد بالادستی ابلاغ کرده است، اهداف مشخصی را در این حوزه دنبال می کنند که این برنامه ها باید مبتنی بر اولویت های تعیین شده به صورت دقیق تر و هدفمندتر پیگیری شود.
دومین نشست کارگروه روسای دانشگاه های متولی هماهنگی و پیگیری فعالیت های علمی بین المللی با حضور وزیر علوم و معاونان وزارت برگزار شد

دکتر منصور غلامی در دومین نشست کارگروه روسای دانشگاه های متولی هماهنگی و پیگیری فعالیت های علمی بین المللی اظهار داشت: وزارت علوم در زمینه همکاری های علمی بین الملی نقش هماهنگی بین دانشگاه ها را برعهده دارد و به دنبال تصدی گری نیست.

دکترغلامی افزود: در برنامه پییشنهادی که برای کسب رای اعتماد به مجلس شورای اسلامی ارائه شد بر تقویت دیپلماسی علمی ذیل تکالیف قانونی از جمله برنامه ششم توسعه تاکید شد.

وزیر علوم اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی نگاه مثبت و خوبی در زمینه همکاری های علمی دانشگاه ها با دنیا دارند که ما باید از این ظرفیت استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: وضعیت همکاری های علمی بین المللی ایران نسبت به کشورهای همتراز خود فاصله دارد ولی فعالیت های فعلی امیدوار کننده است و نسبت به ۱۰ سال گذشته دستاوردهای خوبی داشته ایم.

دکتر غلامی با تاکید بر تمرکز دانشگاه های کشور بر جذب دانشجوی خارجی غیر بورسیه گفت: برای جذب دانشجوی خارجی باید در زمینه خدمات دانشجویی و رفاهی بستر های لازم را فراهم کنیم.

وزیر علوم گفت: دانشگاه هایی که در زمینه همکاری های علمی بین المللی موفق تر هستند تجارب خودرا در اختیار مسئولان سایر دانشگاه ها قرار دهند تا از اتلاف منابع و پرهیز از موازی کاری در این زمینه جلوگیری شود.

وی با اشاره به وجود ده ها تفاهم نامه همکاری مشترک دانشگاه های ایرانی و خارجی گفت: باید تمرکز برای اجرای تفاهم نامه های امضا شده باشد و در تفاهم نامه های جدید هم به قابلیت عملیاتی شدن و اجرایی بودن بیشتر توجه کنیم.

دکتر حسین سالارآملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رئیس مرکزهمکاری های علمی بین المللی نیز در دومین نشست روسای دانشگاه های متولی کارگروه های ملی هماهنگی و پیگیری همکاری های علمی بین المللی گفت: از مجموع ۱۱ پیشنهاد مرکز همکاریهای علمی بین المللی، پنج پیشنهاد، نهایی و در قانون برنامه ششم ذکر شد. این محورها عبارتند از: افزایش تعداد دانشگاه های ایران در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر آسیا از ۶ دانشگاه در سال ۱۳۹۶ به ۱۰ دانشگاه در پایان برنامه، افزایش تعداد شعب دانشگاه های خارجی از ۶ دانشگاه در سال ۹۶ به ۱۶ دانشگاه در سال ۱۴۰۰، افزایش سهم دانشجویان بین المللی از ۸/۰ (هشت دهم) درصد به ۸/۱ درصد تا پایان برنامه و افزایش تعداد مقالات مشترک با محققان خارجی از ۲۵ مورد در آغاز برنامه به ۳۵ مورد در سال ۱۳۹۶.

قائم مقام وزیر درامور بین الملل افزود: با عنایت به ماده ۶۴ قانون برنامه ششم توسعه، در خصوص تاسیس دانشگاه مشترک، آیین نامه تاسیس دانشگاه های مشترک میان موسسات آموزش عالی کشور و دانشگاه های معتبر خارجی را با رایزنی و همکاری دیگر معاونت ها و نهادها تهیه کرده ایم که مراحل قانونی خود را برای اخذ مجوز از هیات دولت طی می کند.

رییس مرکز همکاریهای علمی بین المللی به اقبال دانشگاه های غیر ایرانی برای همکاری با همتایان ایرانی برای تاسیس دانشکده و گرو ههای مشترک اشاره کرده و افزودند: به عنوان مثال، آکادمی علوم چین آمادگی خود را برای تاسیس مرکز مطالعات غرب آسیا با دانشگاه علوم کشاورزی گرگان اعلام کرده و گفته است که تمام هزینه های این همکاری را می پردازد. دانشگاه علامه طباطبایی نیز با همکاری شورای دولتی چین به دنبال تجهیز و راه اندازی کتابخانه چین در این دانشگاه می باشد.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل گفت: یکی از موفق ترین دانشگاه ها در جذب دانشجو، دانشگاه کردستان است که بعد از پذیرش مسئولیت همکاری با اقلیم کردستان عراق تعداد دانشجویان خارجی آن از عدد ۱۱ در سال ۹۴ به عدد ۱۰۱ در سال ۹۶ افزایش یافته است.

دکتر صدیقی معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان نیز در این نشست گفت: تا پایان برنامه ششم توسعه باید ۷۵۰۰۰ دانشجوی خارجی جذب کنیم ولی تاکنون ۲۶۰۰۰ دانشجوی خارجی جذب کرده ایم که ۱۷۰۰۰ نفر از آنان از کشور افغانستان هستند و در زمینه کشورهای دیگر نیاز به تلاش بیشتر داریم.

وی با اشاره به اینکه فرایند دریافت و اعطای بورس تحصیلی با شفافیت و از طریق سامانه های الکترونیکی صورت می گیرد تصریح کرد: در وضعیت فعلی نباید کسب درآمد از محل جذب دانشجوی خارجی در اولویت اصلی باشد زیرا با افزایش تعداد این دانشجویان، در آینده این هدف نیز محقق می شود.

همچنین آقای دکتر عسگریان ابیانه، معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تفصیل بودجه دانشگاه ها در لایحه بودجه را تشریح نمودند.

شایان ذکر است در این نشست، روسای ۲۶ دانشگاه، پژوهشگاه حضور داشتند. روسای کارگروههای هماهنگی و پیگیری همکاریهای علمی بین المللی با کشورهای فرانسه، آلمان، کره جنوبی، اتریش و پاکستان نیز به ارایه گزارش کوتاهی از فعالیت های کارگروه ها و بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند.

فایل های ارائه گزارش را در پیوست ببینید.

 


لینک دانلود فایل

( ۲ )