وزیر جدید تحصیلات عالی افغانستان، خواهان تقویت همکاری های علمی با ایران شد

تعداد بازدید:۹۸۱
وزیر جدید تحصیلات عالی افغانستان در دیدار با آقای دکتر حسین سالار آملی بر تعمیق روابط دو کشور و توسعه همکاری های علمی با ایران تاکید کرد.
وزیر جدید تحصیلات عالی افغانستان، خواهان تقویت همکاری های علمی با ایران شد

در این دیدار که اولین دیدار رسمی آقای دکتر نجیب اله خواجه عمری پس از کسب رای اعتماد مجلس بود و تنها به فاصله یک روز پس از انتصاب وی به این سمت انجام گرفت، دکتر حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر در امور بین الملل و رییس مرکز همکاریهای علمی بین المللی با تبریک این مناسبت گفتند: میهمان نوازی و نوع دوستی به همراه اراده و خواست نخبگان و مردم افغانستان برای توسعه کشور، به شدت مرا تحت تاثیر قرار داد.

قائم مقام وزیر در امور بین الملل با اشاره به این دیدار به عنوان اولین ملاقات وزیر تحصیلات عالی افغانستان با مقام غیر افغان افزودند: امیدوارم اولین سفر شما به خارج از افغانستان نیز به ایران باشد و ما آمادگی خود را برای استقبال از جناب عالی اعلام می داریم.

رییس مرکز همکاریهای علمی بین المللی با اشاره به ظرفیت ها و توانمندی های علمی و فناوری ایران و افغانستان بیان کردند: ایران برای رسیدن به این نقطه، سه مرحله را پشت سر گذاشته است: مرحله تربیت نیروی انسانی و توسعه کمی آموزشی، مرحله پژوهش های کاربردی و مرحله کنونی که مرحله ابتکار و نوآوری است. در تمام این مراحل، نگاه ما به توانمندی های داخل ایران بود و به تجربه دریافتیم که کشورهای غیر مسلمان و غربی در مراحل دوم و سوم به ما کمکی نمی کنند. از این رو پیشنهاد می کنم که اگر توسعه کمی و کیفی آموزشی را مد نظر قرار داده اید به همکاری با کشورهایی اولویت دهید که دست شما را در مراحل دوم و سوم پیشرفت رها ننمایند.

دکتر سالار آملی با اشاره به توافق ایران برای اعطای بورسه با اتباع افغانستان گفتند: ما تلاش داریم تا اجرایی نمودن بورس های اعطایی را شتاب دهیم. در این مسیر، اعطای بورس به اعضای هیات علمی را در اولویت قرار داده ایم و جامعه علمی ایران برای پذیرش اعضای هیات علمی افغانستان، آمادگی کامل دارد.

دکتر خواجه عمری با بیان همکاری های خوب ایران و تشکر از این همراهی گفتند: کوشش می کنیم تفاهم نامه های میان دو وزارت را عملیاتی و اجرایی کنیم. ایران توانمندی های زیادی دارد و نیازمندی های ما نیز زیاد است. وزیر تحصیلات عالی افغانستان در ادامه گفتند: ایجاد رشته های مبتنی بر بازار کار یکی از برنامه های اصلی و اولویت دار من است و از این رو از ایران تقاضا می کنیم تا دانشگاه فنی و حرفه ای را در افغانستان تاسیس نماید. تدوین سر فصل دروس و بهره مندی از کمک های ایران در حوزه پژوهش و تحقیق نیز از جمله تقاضاهایی که من برای همکاری با شما مطرح می کنم.

در پایان این دیدار، دو طرف توافق کردند تا هرچه زودتر، برنامه عملیاتی زمینه های مطرح شده را بررسی نموده و از طریق مبادی رسمی دنبال نمایند.

شایان ذکر است در این دیدار، آقای بهرامی، سفیر محترم ایران در افغانستان؛ دکتر علیزاده، مدیر کل دانشجویان بین المللی و معاون آموزشی وزارت تحصیلات عالی افغانستان نیز حضور داشتند.