حضور وزیر علوم آفریقای جنوبی در دانشگاه الزهرا

۲۱ آبان ۱۳۹۶ | ۰۰:۰۰ کد : ۳۵۶۳۲ رویداد های مهم لیست اخبار اخبار آرشیو اخبار
تعداد بازدید:۵۹۷
دکتر نالدی پاندور وزیر علوم و فناوری آفریقای جنوبی صبح روز یکشنبه ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۶ در محل دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه الزهرا با حضور دکتر حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در همکاریهای بین المللی، ریاست، مسئولان و اساتید دانشگاه الزهرا و مدیران بین الملل سایر دانشگاههای کشور به سخنرانی پرداخت. سفیر آفریقای جنوبی در تهران و تنی چند از مدیران آموزش عالی آفریقای جنوبی نیز میهمان را همراهی می کردند.
حضور وزیر علوم آفریقای جنوبی در دانشگاه الزهرا

در این مراسم ابتدا دکتر حجت اله جوانی معاون مدیریت همکاریهای علمی بین المللی دانشگاه الزهرا ضمن خوشامدگویی به میهمانان و بیان فلسفه صلح و آزادیخواهی در ایران و آفریقا از نلسون ماندلا به عنوان رهبر آزادیخواه آفریقای جنوبی به نیکی یاد کرد. وی پیام ادبیات و فرهنگ ایرانی را به جهان پیام صلح، برادری و انسان دوستی خواند که در اشعار شعرای حکیم ایرانی چون مولوی، حافظ و سعدی قابل مشاهده است.

سپس دکتر مهناز ملانظری رییس دانشگاه الزهرا پس از خوشامدگویی حضور وزیر علوم آفریقای جنوبی در دانشگاه الزهرا، به بیان تاریخچه ای از تاسیس و مراحل توسعه دانشگاه الزهرا را به عنوان تنها دانشگاه جامع ویژه دختران در ایران پرداخت. وی با نام بردن از دانشکده ها، پژوهشکده ها و سایر بخشهای تخصصی دانشگاه الزهرا، آمادگی این دانشگاه را برای همکاری با دانشگاههای آفریقای جنوبی و پذیرش دانشجویان دختر آفریقایی برای ادامه تحصیل در ایران اعلام نمود. وی رسالت دانشگاه الزهرا را تربیت زنان فرهیخته با هدف دستیابی به جامعه بالنده خواند.

پس از پخش فیلم کوتاهی در معرفی فعالیتهای آموزش عالی در جمهوری اسلامی ایران، قائم مقام وزیر علوم و رییس مرکز همکاریهای علمی بین المللی طی سخنانی اظهار امیدواری نمود ظرفیتهای همکاری دانشگاهی بین دو کشور هر چه بیشتر مورد بهره برداری قرار گیرد. وی ادامه همکاریهای دانشگاهی بین دو کشور در زمینه های علوم و فناوری را در توسعه پایدار دو کشور و ارتقائ سطح زندگی مردم موثر قلمداد نمود. وی با تاکید بر اهمیت توسعه منابع انسانی، به اهتمام خانواده های ایرانی برای تحصیلات دانشگاهی فرزندانشان اشاره نمود و این امر را سرمایه ای مهم برای توسعه آموزش عالی کشور دانست.

دکتر سالار آملی در ادامه سخنان با تاکید بر اهمیت انعطاف پذیری و شکیبایی در ایجاد و استمرار همکاریهای دانشگاهی، آفریقای جنوبی را از مناطق هدف سیاست گذاری های آموزش عالی کشورمان خواند. وی تجاری سازی نتایج تحقیقات دانشگاهی، توسعه منابع انسانی و افزایش پروژه های مشترک بین المللی را سه محور اصلی سیاستهای آموزش عالی کشور خواند.

دکتر نالدی پاندور، وزیر علوم آفریقای جنوبی در خصوص "موفقیت ها، چالش ها و معضلات، تجربیات آفریقای جنوبی در دستیابی به تساوی جنسیتی" سخنرانی خود را با بیان دستاوردهای کشورش در زمینه دسترسی برابر به آموزش، بهداشت و آزادی و برابری اجتماعی و مبارزه با تبعیض نژادی و جنسیتی در آفریقای جنوبی آغاز نمود. وی بر ضرورت حمایتهای دولتی و وجود سهمیه برای دسترسی زنان به آموزش عالی و رشد اجتماعی آنان تاکید نمود و دستاوردهای خود را در دو دوره وزارت خود بیان نمود. در پایان مراسم لوح یادبود دانشگاه الزهرا از سوی رییس دانشگاه به ایشان اهداشد.