سفر هیاتی از روسای دانشگاه های قزاقستان به تهران

تعداد بازدید:۹۳۰
در دیدار معاون مرکز همکاری های علمی بین المللی با وزیر مختار قزاقستان در تهران، برنامه ریزی برای سفر روسای دانشگاه های برتر قزاقستان انجام شد.
سفر هیاتی از روسای دانشگاه های قزاقستان به تهران

دکتر عطاء الله کوهیان معاون مرکز همکاری های علمی بین الملل در دیدار با یربول اخمتوف وزیر مختار قزاقستان در تهران با اشاره به تمایل ایران برای توسعه همکاری های علمی با کشورهای منطقه به ویزه قزاقستان گفتند: سفر رئیس جمهور محترم قزاقستان به ایران، نقطه عطفی برای توسعه همکاری های میان دو کشور به شمار می آید. بدون تردید همکاری های علمی نیز می تواند به تقویت و توسعه همکاری های دو جانبه کمک شایانی بکند.

آقای اخمتوف در این دیدار نیز با اشاره به پیشینه اعزام دانشجویان قزاقستانی به ایران بلافاصله پس از استقلال این کشور گفتند: در صدد هستیم تا هیاتی از دانشگاه های قزاقستان به همراه مسئولان وزارت آموزش عالی را برای تبادل نظر با همتایان ایرانی به ایران اعزام کنیم. اعزام این هیات در راستای سیاست های کلان کشور قزاقستان برای توسعه همکاری ها با برخی از کشور های منطقه می باشد. نمونه مشابهی از این همکاری ها را تا کنون با کشور های چین و هند انجام داده و ایران سومین کشور هدف ما برای این نوع همکاری می باشد.

معاون مرکز همکاری های علمی بین المللی با استقبال از این سفر گفتند: در ایران نیزما تا کنون میزبان هیات های بلند پایه ای از مقامات علمی و مسولان دانشگاهی کشور های فرانسه، کره جنوبی، آلمان، ایتالیا و.... بوده ایم و معتقد هستیم که تبادل نظر مقامات دانشگاهی می تواند مسیر خوبی برای تدوین نقشه راه آینده همکاری های علمی دو کشور باشد.

دکتر کوهیان افزودند: در صورتی که طرف قزاق سطح و ترکیب هیات را مشخص کند ما می توانیم متناظر به آن از دانشگاه های خود برای برگزاری نشست مشترک نیز دعوت به عمل آورده و برنامه ملاقات های جداگانه را تنظیم کنیم.

در پایان مقرر شد طرف قزاق سطح و ترکیب هیات اعزامی خود را هر چه سریعتر برای برنامه ریزی به طرف ایرانی معرفی کند.