بازتاب گفت‌وگوهای علمی ایران و آلمان در وب‌سایت و کانال «دویچه وله»

تعداد بازدید:۱۱۰۷
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی، از تسهیلات جدید برای دانشجویان و تمدید تفاهم‌نامه با موسسه تبادل آکادمیک آلمان (DAAD) خبر داد.
بازتاب گفت‌وگوهای علمی ایران و آلمان در وب‌سایت و کانال «دویچه وله»

دکتر حسین سالارآملی اظهار داشت: به منظور حل مشکل روادید دانشجویان ایرانی، مذاکراتی با هیئت علمی آلمان در ایران و نمایندگان وزارت علوم، حول چهار محور اصلی انجام شد.
وی در مصاحبه‌ای روز یکشنبه (۲۳ مهر / ۱۵ اکتبر) با خبرگزاری ایلنا، درباره اعطای بورسیه به دانشجویان ایرانی، گفت: «سالانه ۲۵ تا ۳۰ دانشجوی دکتری به صورت بورسیه» به آلمان اعزام خواهند شد و قرار است این دانشجویان به مدت ۶ تا ۹ ماه در این کشور تحصیل کنند و سپس به ایران بازگردند.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل درخصوص تمدید تفاهم‌نامه با موسسه تبادلات آکادمیک آلمان (DAAD) تصریح کرد: این تفاهم‌نامه پنج سال پیش منعقد شده بود و با توجه به اینکه شرایط جدیدی مدنظر است، مفاد این تفاهم‌نامه برای انعقاد قرارداد جدید تا ۵ الی۶ ماه آینده نهایی خواهد شد و پس از آن اجرایی و عملیاتی می‌شود.
وی افزود: چارچوب پروژه‌های مشترک میان دو کشور مشخص شده و قرار است نحوه حمایت دولت ایران از دانشجویان و محققان آلمانی و همچنین حمایت دولت آلمان از پژوهشگران و دانشجویانی ایرانی مشخص شود.
دکتر سالارآملی همچنین از گشایش «دفتر ارتباطات علمی جمهوری اسلامی ایران» در شهر بن آلمان خبر داد و تصریح کرد: در رایزنی میان هیئت علمی آلمان و مسئولان وزارت علوم با توجه به «گله‌مندی هیئت ایرانی در خصوص زمان طولانی اخذ ویزای دانشجویی» مقرر شده تا دولت آلمان برای ۲۰۰ دانشجوی ایرانی که هر سال برای تحصیل و یا فرصت‌های مطالعاتی به آلمان اعزام می‌شوند، تسهیلاتی فراهم کند.