دومین نشست کارگروه مشترک همکاری‌های علمی ایران با مجارستان در دانشگاه یزد برگزار شد

تعداد بازدید:۷۶۵
دومین نشست کارگروه مشترک همکاری‌های علمی ایران و مجارستان با حضور معاون مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و اعضای کارگروه مشترک صبح روز شنبه ۲۲ مهرماه در دانشگاه یزد برگزار شد.
دومین نشست کارگروه مشترک همکاری‌های علمی ایران با مجارستان در دانشگاه یزد برگزار شد

در ابتدای این نشست دکتر محمدصالح اولیاء رییس دانشگاه یزد با اشاره به برگزاری نشست اعضای هیأت مجارستان در دانشگاه یزد گفت: این نشست با هدف آماده‌سازی موضوعات و زمینه‌های همکاری دانشگاه‌های کشور با کشور مجارستان برگزار شده است.
وی ابراز امیدواری کرد: مجموع نتایج نشست و همچنین بازدیدها و تفاهم‌نامه‌هایی که منعقد شده است می تواند نقطه ورود دانشگاه‌های کشور به حوزه اروپا محسوب شود و از طریق کشور مجارستان بتوانیم با اروپا تعاملات بین‌المللی ایجاد کنیم.
در ادامه دکتر فرهاد نژادکورکی رییس دفتر همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه یزد گفت: در راستای سیاست‌های وزارت علوم در توسعه مراجع ملی، مرجع ملی ایران و مجارستان با حضور حدود ۱۵ دانشگاه به عنوان اعضای کارگروه انتخاب شده‌اند که امیدواریم بتوانیم با توجه به پتانسیل‌های موجود گام‌های اساسی در زمینه توسعه علمی با کشور مجارستان داشته باشیم.
وی تصریح کرد: دو نوع استراتژیک در بحث مراجع ملی وجود دارد یکی بحث صادر کردن علم به کشورهای شناخته شده و دیگری استفاده از توسعه‌های علمی کشورهای اروپایی است و رویکرد این است که بتوانیم در این راستا حداکثر استفاده را داشته باشیم.
دکتر عطاءالله کوهیان معاون مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی وزارت علوم نیز در این نشست با اشاره به محورهای ایجاد مرجع ملی و همکاری‌های بین‌المللی که از سیاست‌های وزارت علوم است گفت: با توجه به افزایش تعاملات بین‌المللی در چندین سال اخیر بحث مرجع ملی (هماهنگ کننده‌‌های ملی) از دوسال پیش آغاز شد و تعیین شد وزارت علوم به عنوان سیاستگذار نظارت کننده برتمام فعالیت‌ها و مجریان این امر دانشگاه‌ها باشند.
وی افزود: تعاملات بین‌المللی یک جاده دو طرفه است. با بررسی‌هایی که انجام شده است یک تعداد کشور اروپایی مانند آلمان، فرانسه، اتریش، ایتالیا، سوئد و مجارستان برای همکاری شناسایی شده‌اند.
وی اظهار کرد: در بحث انتخاب دانشگاه‌ها به عنوان مرجع ملی در وزارت علوم یک مبنا برای انتخاب گذاشته شد که یکی از مبناهای انتخاب دانشگاه یزد به عنوان مرجع ملی همکاری‌های ایران و مجارستان این بود که سفیر مجارستان یزدی‌تبار بوده و با دانشگاه یزد تعاملاتی داشته است، این امر یکی از دلایلی بود که این دانشگاه به عنوان مرجع مذکور انتخاب شود.
دکتر کوهیان در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به بحث موازی‌کاری‌ها در تعاملات بین‌المللی گفت: یکی از اهداف ایجاد مراجع ملی هماهنگ کردن تعاملات بین‌المللی دانشگاه‌ها با کشورهای مختلف و جلوگیری از موازی‌کاری‌ها بوده است.
وی تاکید کرد: ما ابتدا باید پتانسیل‌های موجود در کشور مجارستان را شناسایی کنیم، درواقع عدم شناخت پتانسیل‌ها باعث می‌شود به نتایج مطلوب نرسیم.
وی یادآور شد: در سه سال اخیر در زمینه بین‌الملل در وزارت علوم تلاش‌هایی صورت گرفته است و پتانسیل‌هایی ایجاد شده و چندین برنامه مد نظر قرار گرفته شده است.
دکتر کوهیان گفت: از جمله برنامه‌های مورد تایید وزارت علوم بحث انجام پروژه‌های مشترک است. در واقع پروژه‌های مشترک باید پروژه‌هایی باشند که مورد نیاز ما باشند و منفعت‌هایی برای کشور داشته باشد.
وی تصریح کرد: حضور هر ۱۴ عضو این کارگروه نشان دهنده میزان بالای پیشرفت کارگروه است. تنها کارگروهی که امسال دومین نشست خود را برگزار می کند کارگروه مجارستان است و جای تبریک دارد.
وی بیان کرد: چند محور وجود دارد که می توان آنها را در نشست با اعضای هیأت مجارستان مورد بررسی قرار داد. این محورها عبارتند از: همکاری با اتحادیه اروپا، اعلام موراد مصداقی و عینی که بتواند خط مشی آینده را مشخص کند، ایجاد شعبه دانشگاههای خارجی در ایران و بالعکس.