پنجره ای رو به فرصت های علمی جامعه ایران و آلمان: دیدار و مناظره رو در روی پژوهشگران ایرانی و انجمن لایپنیتز

تعداد بازدید:۸۸
کارگاه گفتگو و مناظرات رو در رو (Matchmaking Workshop) انجمن لایپنیتز و پژوهشگران ایرانی از امروز ۱۷/۰۷/۱۳۹۶ در مقر انجمن لایپنیتز در برلین آغاز به کار کرد.
پنجره ای رو به فرصت های علمی جامعه ایران و آلمان: دیدار و مناظره رو در روی پژوهشگران ایرانی و انجمن لایپنیتز

‌در این کارگاه، تعداد زیادی از پژوهشگران کشورمان از دانشگاه های تهران، شهید بهشتی، صنعتی شریف، تربیت مدرس، الزهرا (س)، اصفهان، صنعتی اصفهان، تبریز، شیراز، گیلان، شهید چمران اهواز و پژوهشگاه مواد و انرژی؛ پژوهشگاه رویان و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان؛ به همراهی تنی چند از مقامات عالی رتبه سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، با ۱۵ تا ۲۰ پژوهشگر از موسسات مختلف تحقیقاتی انجمن لایبنیتز از دانشگاه های بزرگ آلمان گرد هم خواهند آمد تا در جهت تبیین مسیر همکاری پزوهشی اینده دو طرفه همکاری های پژوهشی به صورت رو به بحث و گفتگو بپردازند.

در این کارگاه دو روزه که با حضور آقای پروفسور دکتر ماتیاس کلینر (Prof. Dr.-Ing. Matthias Kleiner) ، رئیس انجمن لایپنیتز، و خانم پروفسور مارگریت وینتر منتل (Prof. Dr. Margret Wintermantel )، رئیس موسسه تبادلات آکادمیک آلمان (DAAD) ، افتتاح خواهد شد، پیش بینی شده است تا نشست های علمی، تخصصی با سه موضوع درخور توجه با عناوین: بهداشت؛ تنوع زیستی؛ استفاده و مدیریت آّب و سرزمین ها؛ به صورت موازی تشکیل شود. در این جلسات، پژوهشگران ایرانی و محققان لایپنیتز، که از موسسات مختلف تحقیقاتی این انجمن در کارگاه شرکت خواهند کرد، به سخنرانی خواهند پرداخت و زمینه های همکاری برای اجرای پروژه های تحقیقاتی مشترک در سه زمینه مورد توجه کارگاه، را مورد بررسی قرار خواهند داد. شرکت کنندگان در کارگاه می توانند از تحولات جاری در زمینه های مربوطه؛ و تلاش خود در جهت راه حل های مناسب که می توان به نفع هر دو کشور باشد؛ گزارشاتی ارائه دهند.

همچنین مقرر شده است تا اعضای رسمی این هیات اعزامی در طول مدت سفر خود با مقامات وزارت آموزش و تحقیقات جمهوری فدرال آلمان در باره برگزاری روز علم آلمان در کشورمان که مقرر شده است در اوایل سال آتی میلادی (ژانویه ۲۰۱۸) در دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار شود، بحث و گفتگو نمایند. ملاقات با مقامات سفارت جمهوری اسلامی ایران در برلین، ونیز بازدید از بخش ژنتیک مولکولی موسسه ماکس پلانک ( Max Planck Institute) ، موزه تاریخ طبیعی برلین، از جمله برنامه هایی است که برای این هیات اعزامی در نظر گرفته شده است.