برگزاری اولین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در زمینه علوم و فناوری در آستانه- قزاقستان

تعداد بازدید:۱۵۱۸
اولین اجلاس علوم فناوری سازمان همکاری های اسلامی در سطح سران، ۱۷ تا ۲۰ شهریور ماه با حضور هیات بلند پایه وزارت علوم در آستانه قزاقستان برگزار می شود.
برگزاری اولین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در زمینه علوم و فناوری در آستانه- قزاقستان

در این اجلاس که سران و وزرای علوم ۵۷ کشور اسلامی در آن شرکت می کنند، سند علوم و فناوری ۱۰ ساله (۲۰۲۶-۲۰۱۶) OIC به تصویب وزرا و سران کشورهای اسلامی خواهد رسید. این اولین اجلاس علوم و فناوری است که کشورهای اسلامی در سطح سران برگزار می کنند. نشست آستانه در چارچوب ماموریتی برگزار می شود که بیستمین نشست سران کشورهای اسلامی در قاهره (فوریه ۲۰۱۳) به کمیته دایم همکاری های علمی فناوری سازمان همکاری اسلامی ( COMSTECH )، برای برنامه ریزی و برگزاری نشست سران علم و فناوری جهان اسلام محول کرده است.

کامستک اولین جلسه خود را با هدف بررسی پیش‌نویس برنامه توسعه علم و فناوریِ کشورهای عضو در دهه آینده (۲۰۲۶-۲۰۱۶) در شهر جده -عربستان برگزار کرد. در نشست جده (۲۴ اسفند ماه ۱۳۹۳ برابر با ۱۶ مارس ۲۰۱۵) پیش نویس برنامه علم و فناوری کشورهای عضو سازمان در دهه آینده (۲۰۲۵-۲۰۱۶) مورد بررسی قرارگرفت و این پیش نویس در نشست پانزدهم مجمع عمومی کامستک در سال ۲۰۱۶ در اسلام آباد پاکستان مجدداً مورد بررسی کشورهای عضو رسید.

شایان ذکر است، در اولین روز اجلاس آستانه که روزجمعه ۱۷ شهریور برگزار می شود، کارشناسان ارشد کشورهای اسلامی سند اجلاس را در خصوص سند اجلاس بحث و تبادل نظر خواهند کرد و روز شنبه ۱۸ شهریور نشست وزرای علوم و تحقیقات علمی کشورهای اسلامی برگزار خواهد شد. روزهای یک شنبه و دوشنبه ۱۹ و ۲۰ شهریور نیز اجلاس در سطح سران خواهد بود.