نشست مشورتی معاونان ومدیران بین الملل دانشگاه ها ومراکزآموزش عالی وپژوهشی متولی کارگروه ملی همکاریهای بین المللی کشور برگزار شد

تعداد بازدید:۱۲۲۰
معاونان ومدیران بین الملل دانشگاه ها ومراکزآموزش عالی وپژوهشی متولی کارگروه ملی همکاریهای بین المللی کشور در روز پنجشنبه ۲۲ تیر ماه ۱۳۹۶ در دانشگاه فردوسی مشهد حضور یافتند.
نشست مشورتی معاونان ومدیران بین الملل دانشگاه ها ومراکزآموزش عالی وپژوهشی متولی کارگروه ملی همکاریهای بین المللی کشور برگزار شد

این نشست با حضور دکترسالارآملی قائم مقام وزیرعلوم تحقیقات فناوری در امور بین الملل و رییس مرکز همکاری های علمی بین المللی، رییس دانشگاه فردوسی مشهد و مدیران و معاونان بین الملل دیگر دانشگاه ها ومراکزآموزش عالی وپژوهشی برگزارگردید.

دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد ضمن خیرمقدم به معاونان و مدیران همکاری های بین المللی دانشگاه ها به بیان ظرفیت ها و امکانات دانشگاه فردوسی مشهد پرداخته و تاکید کرد دیپلماسی علمی و همکاری های بین المللی در دانشگاه فردوسی مشهد از اولیت های این دانشگاه می باشد. وی اظهار داشت با توجه به رویکردهای دولت تدبیر و امید در زمینه دیپلماسی علمی موفقیت های بسیاری کسب گردیده است که اگر موانع و مشکلات موجود نبودند مسیر موفقیت بیش از این پیموده می شد.

دکتر سالارآملی قائم مقام وزیر علوم تحقیقات و فناوری درامور بین الملل به تمرکز فعالیت های دانشگاهی و پژوهشی با کشورهای هدف درحوزه توسعه (نفوذ) و حوزه (کیفی) وتعمیق فعالیت ها به سطوح هیات علمی، گروه ها ودانشکده ها و توسعه برنامه های مشترک، پروژه های مشترک در دوره تحصیلی و توسعه دیپلماسی علمی –فناوری، کرسی های زبان فارسی و ایران شناسی و جذب دانشجو و توجه به فعالیت های ملی کارگروه ها تاکید کرد.

وی در سخنان خود افزود طی برنامه ریزی انجام شده انتظار می رود در سال ۱۳۹۶ تعداد ۲۵۰ رئیس دانشگاه خارجی به ایران سفر نمایند. همچنین ۵۰۰۰ استاد تا پایان سال ۹۶ جهت تدریس، سمینار و همکاری های علمی در دانشگاه های ایران حضور پیدا کنند.

قائم مقام وزیرعلوم تحقیقات و فناوری درامور بین الملل در خصوص پروژه های مشترک میان دانشگاه های ایران و سایر کشورها اظهار داشت در سال ۱۳۹۵ تعداد این پروژه ها ۲۳۵ بوده است که انتظار می رود در سال ۹۶ به ۸۲۰ پروژه افزایش یابد.

در این نشست مدیران همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه های فردوسی مشهد، یزد، خوارزمی، اصفهان و سیستان و بلوچستان گزارش فعالیت های کارگروه دانشگاه های خود را در ارتباط با همکاریهای علمی بین المللی با کشورهای هند، مجارستان، اتریش، سوئیس و پاکستان ارائه نمودند و سپس اعضای حاضر به بیان مشکلات و مسائل پیرامون روابط علمی و بین المللی پرداخته و راجع به حل این مسائل به بحث پرداختند.