دانشگاه گیلان در نظام رتبه بندی بین المللی در جمع دانشگاه های برتر دنیا قرار گرفت

تعداد بازدید:۷۵۶
دانشگاه گیلان برای اولین بار در نظام ‌رتبه‌بندی‌ معتبر بین‌المللی لیدن (Leiden) قرار گرفت. تجزیه و تحلیل داده های این نظام رتبه بندی معتبر بین المللی علاوه بر این که رشد آموزشی و پژوهشی دانشگاه گیلان را آشکار می سازد مهر تاییدی بر روند رو به رشد جایگاه علمی این دانشگاه و کشور ایران در دنیا می باشد.
دانشگاه گیلان در نظام رتبه بندی بین المللی در جمع دانشگاه های برتر دنیا قرار گرفت

لیدن از نظام های رتبه‌بندی معتبر بین‌المللی است و هر ساله به آنالیز و رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان می‌پردازد. نظام رتبه بندی لیدن شاخص های ارزیابی را در دو دسته شاخص های تاثیر و شاخص همکاری‌های علمی تدوین می نماید. هر ساله اطلاعات مربوط به این شاخص‌ها از پایگاه داده Web of Science جمع‌آوری می‌شود. بر این اساس در سال ۲۰۱۷ از اطلاعات بازه زمانی ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ برای رتبه‌بندی استفاده شده است. بر اساس شاخص های رتبه بندی لیدن، دانشگاه گیلان به ترتیب رتبه ۸۳۷ دنیا، ۲۸۴ آسیا و هشتم بین دانشگاه های جامع وابسته به وزارت علوم ایران را کسب کرد. همچنین از نظر شاخص تعداد مقالات ۱۰ درصد برتر و پر استناد، دانشگاه گیلان رتبه ۸۱۶ دنیا و هفتم بین دانشگاه های جامع وابسته به وزارت علوم را بدست آورد. دانشگاه های تهران، تربیت مدرس، فردوسی مشهد، شیراز، تبریز و شهید بهشتی به ترتیب ۶ دانشگاهی هستند که بر اساس شاخص تعداد مقالات ۱۰ درصد برتر و پر استناد، بالاتر از دانشگاه گیلان قرار گرفته اند.

جمهوری اسلامی ایران نیز در سال ۲۰۱۷ در این نظام رتبه بندی رشد ۳۰ درصدی را تجربه نموده و تعداد دانشگاه های حاضر در برترین های دنیا در آن از ۱۴ به ۱۸ دانشگاه افزایش یافته است. بدین ترتیب جمهوری اسلامی ایران در میان کشورهای اسلامی بیشترین تعداد دانشگاه را در این نظام رتبه‌بندی دارا بوده و در صدر کشورهای جهان اسلام، نظیر ترکیه با ۱۶ دانشگاه، مالزی با ۵ دانشگاه و عربستان سعودی با ۴ دانشگاه قرار گرفته است.


( ۱ )