نشست رئیس و اعضای هیئت رئیسه دانشگاه زابل با هیئت فرانسوی درخصوص همکاری دوجانبه و مشترک برگزار شد

۲۷ فروردین ۱۳۹۶ | ۰۰:۰۰ کد : ۳۰۳۴۵ اخبار برگزیده رویداد های مهم لیست اخبار اخبار
تعداد بازدید:۶۹۰
در راستای تقویت همکاری‌های بین المللی دانشگاه زابل با موسسات آموزشی و پژوهشی معتبر جهان، محققان پژوهشکده ملی علوم و فنون کشاورزی و محیط زیست (IRSTEA) فرانسه با هدف امکان‌سنجی و شناسایی زمینه‌های مشترک همکاری بین دانشگاه زابل و پژوهشکده مذکور، در دانشگاه زابل حضور یافتند.
نشست رئیس و اعضای هیئت رئیسه دانشگاه زابل با هیئت فرانسوی درخصوص همکاری دوجانبه و مشترک برگزار شد

به منظور جمع‌بندی یافته‌ها و بررسی‌های انجام شده و تصمیم‌گیری در خصوص چگونگی همکاری مشترک، جلسه‌ای بین هیئت فرانسوی و ریاست دانشگاه زابل و برخی از اعضای هیئت رئیسه این دانشگاه برگزار شد.

در این نشست، دکتر موسی بهلولی رئیس دانشگاه زابل ضمن خوشامدگویی به هیئت فرانسوی، به بیان مزیت‌ها، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های دانشگاه پرداخت و زمینه‌هایی که در آن امکان همکاری مشترک وجود دارد را تشریح کرد.

در ادامه پروفسور نیکلاس بغدادی رئیس هیئت فرانسوی نیز ضمن ابراز خرسندی از حضور در سیستان و بلوچستان و دانشگاه زابل علاوه بر معرفی مختصر موسسه تحقیقاتی متبوع، زمینه‌های همکاری مشترک را تشرح کرد.

از جمله موارد مطروحه در این جلسه می‌توان به انتقال تکنولوژی‌های نوین بویژه در زمینه سنجش از دور ماهواره‌ای و رادار، فناوری‌های نوین در زمینه سیستم اطلاعات جغرافیایی، انتقال دانش در زمینه روش‌های نوین استفاده از مدل‌ها، تبادل دانشجو در مقطع دکترای تخصصی با تاکید بر دانشجویان ممتاز، برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه مدت، برگزاری سمینارهای علمی، حمایت مالی و معنوی از رویدادهای علمی برگزار شده توسط طرفین و انجام پروژه‌های تحقیقاتی مشترک بین‌المللی اشاره کرد و همچنین مقرر شد تا موارد فوق در قالب امضای یاداشت تفاهم همکاری مشترک اجرایی شود.

همچنین جلسه سخنرانی علمی با عنوان سنجش از دور و ویژگی‌های خاک توسط یکی از محققان هیئت فرانسوی با حضور دانشجویان و استادان دانشگاه در محل دانشکده کشاورزی برگزار شد.

این هیئت فرانسوی با هماهنگی و همکاری اداره محیط زیست زابل از بخش‌های مختلف تالاب بین‌المللی هامون بازدید کرده و از نزدیک در جریان مشکلات تالاب و اقدامات انجام شده برای حل مشکلات آن قرار گرفتند.

پس از آن، از امکانات، توانمندی‌ها و بخش‌های مختلف پژوهشکده کشاورزی دانشگاه مانند گروه پژوهشی شترمرغ، مزرعه تحقیقاتی گیاهان دارویی، مزرعه پرورش مرغ خزک و بلدرچین و غیره بازدید کردند.

گفتنی است پژوهشکده ملی علوم و فنون کشاورزی و محیط زیست ( IRSTEA ) یکی از موسسات تحقیقاتی مطرح کشور فرانسه در زمینه ایجاد ارتباط مسئولانه و محافظتی از محیط زیست و حفاظت از آن در مقابل چالش‌های طبیعی و انسانی است که با رویکردی یکپارچه، اهداف و فعالیت‌های تحقیقاتی خود را با دانشگاه‌ها، موسسات تحقیقاتی و هر نهاد خصوصی در سرتاسر جهان که دغدغه مشکلات زیست محیطی را داشته باشد به اشتراک می‌گذارد.