ارائه قدرت و ظرفیت های علمی ایران و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام درکشور مالزی

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۰:۰۶ کد : ۳۰۰۶ اخبار
تعداد بازدید:۴۰۵
دکترمحمدجواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)  با هدف توسعه تعاملات علمی کشور با مالزی در جمع اعضای هیئت علمی، مسئولان دانشگاه های مالزی و همچنین شرکت کنندگانی از کشور سنگاپور ب...
دکترمحمدجواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)  با هدف توسعه تعاملات علمی کشور با مالزی در جمع اعضای هیئت علمی، مسئولان دانشگاه های مالزی و همچنین شرکت کنندگانی از کشور سنگاپور به ارائه توانمندی های علمی جمهوری اسلامی ایران پرداخت.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین سمینار که در دانشگاه یو.کی.ام مالزی برپا شده بود، ظرفیت های علمی جمهوری اسلامی ایران از ابعاد مختلف با عنوان”ایران قدرت نوظهور علمی“ به تصویر کشیده شد.
دکتردهقانی دراین سمینار گفت: جمهوری اسلامی ایران از لحاظ کمیت تولید علم، سریع ترین رشد را در بین کشورهای دنیا تجربه کرده است به نحوی که براساس اطلاعات مستخرج از پایگاه استنادی اسکوپوس در سال ۲۰۱۴ از لحاظ رشد کمیت علم، ایران حائز رتبه چهارم بین المللی شد. ایران درسال ۲۰۰۰ رتبه ۴۸ کمیت تولید علم دنیا را در اختیار داشت، اما هم اکنون در سال ۲۰۱۵ ، رتبه ایران به جایگاه ۱۶ دنیا ارتقا یافته است. 
وی دراین سمینار یک روزه افزود: درسال ۲۰۰۰ ایران تنها 02٪ (دو دهم درصد) از کل کمیت علم دنیا را تولید می کرد درحالی که در سال ۲۰۱۵ این رقم به ۱.۵٪ ( یک و نیم درصد) رسیده است. باید در نظر داشت که کمیت علم دنیا نیز دراین مدت دائما درحال رشد بوده است.
براساس کمیت تولید علم، جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۵ در میان کشورهای اسلامی رتبه نخست و در بین کشورهای عضو جنبش عدم تعهد رتبه دوم را در اختیار دارد.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام خاطر نشان کرد: براساس اطلاعات کمیت تولید علم مستخرج از پایگاه استنادی آی.اس.آی در سال ۲۰۱۴ ، ایران در حوزه مهندسی رتبه هفتم دنیا، درعلوم مواد رتبه نهم دنیا و در حوزه های ریاضی و شیمی در جایگاه ۱۲ دنیا قرار دارد. در حوزه های علوم رایانه و کشاورزی رتبه ایران در سطح بین المللی ۱۴ است. 
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران نه تنها از جنبه کمیت بلکه به لحاظ کیفیت تولید علم نیز پیشرفت های قابل ملاحظه ای داشته است. یکی از شاخص های ارزیابی کیفی، میزان استنادات صورت گرفته به مقالات و چاپ مقاله درمجلات با ضریب تاثیر بالا است، در چند سال اخیر توجه مسئولان آموزش عالی و نیز دانشگاه ها و موسسات پژوهشی کشور به مساله کیفیت مقالات و تولیدات علمی معطوف شده است. به طوری که تعداد مقالات  پر استناد ( Highly Cited )  ایران از ۱۴ مقاله در سال ۲۰۰۵ به ۲۰۶ مقاله در سال ۲۰۱۵ افزایش یافته است. به زبان دیگر سهم ایران از مقالات برتر دنیا از ۰.۱۵٪ (پانزده صدم درصد) در سال ۲۰۰۵ به ۱.۴٪ ( یک ممیز چهار دهم درصد) در سال ۲۰۱۴ افزایش یافته است.
وی اظهارداشت: درسال ۲۰۰۰ تنها ۲۰۶ مقاله در مجلات چارک اول منتشر کرده بودیم اما هم اکنون در سال ۲۰۱۴ تعداد این مقالات به ۶۶۲۵ مورد رسیده است. مجلات چارک اول موثرترین نشریات علمی بین المللی را تشکیل می دهند. ایران در سال ۲۰۰۰ تنها ۰.۱٪ (یک دهم درصد) از مقالات مجلات چارک اول دنیا را به خود اختصاص داده بود اما درحال حاضر و در سال ۲۰۱۴ سهم ایران به ۰.۸٪ (هشت دهم درصد) افزایش یافته است که خود نشان دهنده رشد کیفی تولیدات علمی کشور است.
دکتردهقانی درادامه سخنرانی افزود: ایران درسال ۲۰۱۰ تنها ۰.۸۵٪ (هشتاد و پنج صدم درصد) از استنادهای دنیا را دریافت می کرد اما سهم ایران در سال ۲۰۱۴ افزایش یافته به نحوی که سهم ایران از کل استنادهای دنیا به ۱.۳۶٪ ( یک ممیز سی شش صدم درصد) رسیده است که خود بیانگر رشد کیفی تولیدات علمی کشور است.
وی دراین سمینار به ارائه وضعیت دانشگاه های کشور در رتبه بندی های بین المللی پرداخت و گفت: در آخرین رتبه بندی های بین المللی ارائه شده تعداد ۸ دانشگاه از کشور در رتبه بندی تایمز حضور یافته اند و هم اکنون ۱۳ دانشگاه کشور در مجموع دانشگاه های برتر دنیا در رتبه بندی لایدن قرار گرفته اند. همچنین ۸ دانشگاه کشور نیز در رتبه بندی جهانی یو.اس.نیوز به عنوان دانشگاه های برتر دنیا معرفی شده اند.​