تاکید ایران و لتونی بر توسعه همکاری های علمی

۱۴ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۶:۴۷ کد : ۳۰۰۵۹ اخبار برگزیده اخبار
تعداد بازدید:۷۲۶
قائم مقام وزیر امور خارجه لتونی با دکتر سالار آملی بر تمایل و آمادگی لتونی برای توسعه همکاری های علمی با ایران تاکید کرد و گفت: لتونی می تواند شریک خوبی برای ایران در همکاری های علمی باشد.
تاکید ایران و لتونی بر توسعه همکاری های علمی

دکتر سالارآملی در دیدار با آقای اندری پیلد گوویج، قائم مقام وزیر امور خارجه لتونی و هیات همراه که روز دوشنبه، ۱۴ فروردین در مرکز همکای های علمی بین المللی برگزار شد، با تاکید بر جایگاه علمی ایران در منطقه گفتند: ظرفیت های لتونی را بررسی کرده و معتقدیم زمینه های زیادی برای همکاری میان ایران و لتونی وجود دارد. ما در کنار روابط دوجانبه می توانیم برای توسعه همکاری ها در قالب برنامه اتحادیه اروپا نیز برنامه ریزی کنیم.

رییس مرکز همکاری های علمی بین المللی به تفاهم نامه هایی که وزارت علوم در سال های اخیر با وزارت خانه های همتا در کشورهای اروپایی از جمله آلمان، فرانسه، ایتالیا، اتریش و... امضا کرده است، اشاره کرده و افزودند: ما آمادگی داریم تا به عنوان گام اول، تفاهم نامه همکاری های علمی میان دو کشور را به امضا برسانیم و سپس بر اساس آن، برنامه اجرایی و عملیاتی همکاری ها را تدوین کنیم.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل در ادامه، از توسعه همکاری دانشگاههای برتر دو کشور، اعزام دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی برای دوره های کوتاه مدت، اعطای بورس به دانشجویان، توسعه همکاری در حوزه های ایران شناسی، شرق شناسی، هنر اسلامی، زبان و ادبیات فارسی به عنوان حوزه های همکاری یاد کردند.

آقای اندری پیلد گوویج با استقبال از موضوعات مطرح شده همکاری در این دیدار گفت: با توجه به ظرفیت های کشور لتونی در حوزه کشاورزی و جنگلداری، آماده ایم همکاری خود با ایران را در این حوزه افزایش دهیم. ایشان همچنین بر توسعه همکاری در حوزه های زبان و ادب فارسی و مطالعات شرق شناسی میان مراکز علمی دو کشور تاکید کرد.