برگزاری نشست مدیران و معاونان بین الملل دانشگاه ‏های برتر کشور در دانشگاه شیراز

۲۵ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۴:۳۵ کد : ۲۹۹۷۹ اخبار برگزیده لیست اخبار اخبار
تعداد بازدید:۱۳۱۲
دومین نشست مدیران و معاونان بین ‏الملل دانشگاه ‏های سطح یک کشور در سالن کنفرانس دفتر ریاست دانشگاه شیراز برگزار شد.
برگزاری نشست مدیران و معاونان بین الملل دانشگاه ‏های برتر کشور در دانشگاه شیراز

سرپرست دانشگاه شیراز، در این نشست گفت: بعد از برجام، ارتباطات گسترده‏ ی بین المللی ایجاد شده و با سونامی بین ‏المللی شدن مواجه هستیم.
دکتر ابراهیم گشتاسبی‏ راد افزود: لازمه ‏ی رشد دانشگاه ‏ها این است که بتوانند ارتباطات علمی بیشتری با جهان داشته باشند.
وی خاطرنشان کرد: بر این اساس باید مطابق تجربیات گذشته، صرفاً به دنبال کمّی ‏گرایی نباشیم و از فضای باز شده به نفع دانشگاه‏ های داخل کشور بهره ببریم.
سرپرست دانشگاه شیراز اظهار داشت: باید به کیفی‏ گرایی تمایل پیدا کنیم و از امکانات دانشگاه ‏های جهان استفاده ‏ی بهینه نماییم.
دکتر گشتاسبی، وظیفه‏ ی واحدهای بین ‏الملل را جدیت در کار برای دستیابی به رشد و شکوفایی دانشگاه‏ ها عنوان و خاطر نشان کرد: باید با هوشیاری و صبر و حوصله در مسائل بین ‏المللی و با کمال خونسردی به دنبال بازی بُرد بُرد باشیم.مدیر روابط بین ‏الملل دانشگاه شیراز هم در جمع مدیران و معاونان بین ‏الملل دانشگاه ‏های برتر کشور با اشاره به افزایش ارتباطات و تفاهم نامه های بین المللی اظهار امیدواری کرد: دانشگاه ها‏ بتوانند با هم فکری و به صورت مشترک، به راهکارهایی برای عملیاتی و کاربردی ‏ترکردن تفاهم‏نامه‏ ها دست پیدا کنند.
خانم دکتر سیده زهره عظیمی‏ فر در ادامه به معرفی دانشگاه بزرگ شیراز در زمینه ای مختلف پرداخت.
وی گفت: بنیان و اساس دانشگاه شیراز، بین المللی بوده و در دوره ی مدیریتی جدید این دانشگاه نیز اقدامات موثری برای توسعه و گسترش ارتباطات علمی بین المللی صورت گرفته است.
خانم دکتر عظیمی فر بیان داشت: موضوعاتی همچون شیوه های جذب دانشجویان بین المللی، چالش های ارتباطات بین المللی دانشگاه ها، استفاده از بورس ها و امکانات بین المللی، بررسی ساز و کارهای همکاری های تحقیقاتی و پروژه های مشترک و راهکار ایجاد معاونت بین الملل و اختصاص ردیف بودجه، از جمله مسائلی است که در نشست های این چنینی باید مورد بررسی و گفتگو قرار گیرد.

رئیس گروه همکاری‏ های دو جانبه‏ ی مرکز همکاری ‏های علمی بین‏ المللی وزارت علوم، تحقیقات و فنّاوری نیز در دومین نشست مدیران و معاونان بین‏ الملل دانشگاه‏ های سطح یک کشور در دانشگاه شیراز گفت: حضور در نظام بین ‏المللی نه یک فرصت بلکه ضرورت است؛ چراکه حضور در نظام بین ‏المللی آموزش عالی، امکان گفت ‏و گو با جهان را فراهم می‏ کند و کیفیت و رقابت بین دانشگاه‏ های ما را افزایش می‏دهد.

آقای مهندس حسن کلاته افزود: نظام جهانی یک نظام هنجارساز است و اگر ما در این نظام حضور فعال نداشته باشیم، مجبوریم هنجارهای بین‏ المللی را بپذیریم.
وی، شناسایی و برنامه‏ ریزی برای کشورهای هدف یا راهبردی (اتریش، آلمان، چین و...) و کشورهای حوزه‏ ی نفوذ (کشورهای مسلمان همسایه) و جلوگیری از پراکنده‏ گزینی کشورها؛ اقتصاد مبتنی بر دانش و صدور خدمات فنی و مهندسی و تحقیقات مشترک و ایجاد و گسترش کرسی‏ های زبان و ادب فارسی را از جمله محورهایی برشمرد که در سطح کلان در مرکز همکاری ‏های علمی بین ‏المللی مد نظر قرار می ‏گیرند.
مهندس کلاته در ادامه به مقایسه‏ ی فعالیت‏های علمی بین‏ المللی وزارت علوم، تحقیقات و فنّاوری طی سال ‏های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵پ رداخت.
وی بیان داشت: در سال ۹۲ در دانشگاه های ۲۶ کشور دنیا کرسی زبان فارسی وجود داشت و هم اکنون این رقم به ۵۲ کرسی افزایش یافته است.
رئیس گروه همکاری ‏های دو جانبه ‏ی مرکز همکاری ‏های علمی بین ‏المللی وزارت علوم، تحقیقات و فنّاوری افزود: ۲۳۵ پروژه تحقیقاتی مشترک، هم اکنون، با اعضای هیات علمی دانشگاه های بزرگ دنیا جاری است و این درحالی است که این آمار در سال ۹۲، تعداد ۱۷ پروژه بوده است.

معاون بین ‏الملل دانشگاه تهران نیز با تشکر از هیأت رئیسه‏ و امور بین ‏الملل دانشگاه شیراز گفت: امید است که این نشست نتایج مثبتی در جهت بین ‏المللی‏ سازی داشته باشد و از برکت گرد هم آمدن ۱۳ دانشگاه و هم فکری و تبادل نظر با یکدیگر، بتوانیم قدرت خود را در جهان به نمایش بگذاریم.
دکتر محمدباقر قهرمانی افزود: در حال حاضر هر دانشگاه به تنهایی در حال رشد می‏ باشد؛ امّا اگر این ۱۳ دانشگاه به یک کنسرسیوم برسند، حضور ما در جاهای مختلف دنیا باعث خواهد شد که دشمنان نتوانند قدم جلو بگذارند و قدرت علمی و فرهنگی دانشگاهیان ایران مشخص می ‏شود.
وی خاطرنشان کرد: ۱۳ دانشگاه برتر کشور در بُعد آموزشی، پژوهشی و فرهنگی به پختگی رسیده ‏اند؛ امّا در بین‏ المللی‏ سازی هنوز به بلوغ نرسیده ‏ایم.
دکتر قهرمانی اظهار داشت: از تمامی دستگاه‏ های امنیتی کشور درخواست می‏ کنم که در گسترش همکاری ‏های بین‏ المللی به ما کمک کنند تا این ۱۳ دانشگاه به عنوان خط شکن بین ‏الملل بتوانند در آینده محکم ‏تر به پیش بروند.

دکتر سید علی اکبرصفوی، قائم مقام رئیس دانشگاه شیراز و رئیس شورای سیاستگذاری امور بین ‏الملل هم در دومین نشست مدیران و معاونان بین‏ الملل دانشگاه ‏های سطح یک کشور، به بیان دغدغه ها و چالش های موجود بر سر راه بین المللی شدن دانشگاه ها پرداخت.
وی اظهار داشت: دانشگاه شیراز اقدامات موثری را انجام داد تا شعبه های این دانشگاه در کشورهای امارات و کویت ایجاد شود، اما متاسفانه برخی مسائل داخلی باعث این روند این کار با توقف مواجه شود.
دکتر صفوی بیان داشت: اگر کنسرسیوم دانشگاه های برتر ایران تشکیل شود، آنگاه آمار این دانشگاه ها به هم اضافه می شود و در مجامع بین المللی قابل توجه می گردد.
رئیس شورای سیاستگذاری امور بین ‏الملل دانشگاه شیراز تاکید کرد: در موضوع ارتباطات بین المللی باید اساس نامه ها و آیین نامه های معین شود و این همکاری ها بر پایه ی فرمول های مشخص، اجرا گردد.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه شیراز هم در این مراسم گفت: در حال حاضر، دو سوم افرادی که جذب شده ‏اند، از دانشگاه‏ های داخل هستند امّا در بحث بین‏ المللی باید نیمی از اعضای هیأت علمی فارغ‏ التحصیل دانشگاه‏ های خارج از کشور باشند.
دکتر سید محسن تقوی افزود: فرصت مطالعاتی اساتید و دانشجویان دکتری بسیار کم شده است؛ و همچنین حداقل نیمی از ورودی هر سال دانشجویان دکترای ۱۳ دانشگاه سطح یک باید از فرصت مطالعاتی استفاده کنند.
وی خاطرنشان کرد: ضروری است از طرح استفاده از متخصصان ایرانی مقیم خارج از کشور برای دوره ‏های پسا دکتری و فرصت مطالعاتی استقبال نماییم و تعدادی از این متخصصان را به عنوان هیأت علمی جذب کنیم.
دکتر تقوی اظهار داشت: اگر هم از داخل کشور می ‏خواهیم جذب هیأت علمی داشته باشیم، از افرادی استفاده نماییم که حداقل ۶تا ۹ ماه فرصت مطالعاتی را در خارج از کشور گذرانده‏ اند.در ادامه دومین نشست مدیران و معاونان بین ‏الملل دانشگاه‏ های برتر کشور، شرکت کنندگان درخصوص چالش‏ های ارتباطات بین ‏المللی دانشگاه‏ها، شیوه های جذب دانشجویان بین المللی، بهره گیری از بورس های بین المللی و اجرای پروژه های مشترک بین المللی به بحث و تبادل نظر پرداختند.
ایجاد کنسرسیوم دانشگاه ‏های برتر، دسته ‏بندی چالش‏ های مشترک در حوزه‏ی بین‏ الملل، برنامه‏ریزی و تعیین استراتژی مشخص برای ارتباط و همکاری با دانشگاه‏ های خارجی، عدم وجود زیرساخت‏ های مناسب در دانشگاه‏ ها به علّت تعدد واحدهای تصمیم ‏گیرنده، معادل‏ سازی دوره‏ ها و رشته‏های مشترک از طریق شورای عالی انقلاب فرهنگی، شکل‏ گیری معاونت بین ‏الملل در دانشگاه ها، مشکلات مالی و اعتباری، راه ‏اندازی سایت مشترک ۱۳ دانشگاه برتر، عضویت در سازمان ‏های جهانی و مؤسسات بین‏ المللی، برپایی از نمایشگاه‏ بین ‏المللی جذب دانشجو در ایران، ایجاد صندوق حمایتی توسط ریاست جمهوری برای بورس و جذب دانشجویان با کیفیت از سایر کشورها و برگزاری دوره ‏های مشترک با حمایت همه جانبه ‏ی همه‏ ی دانشگاه ‏ها؛ از مهمترین موضوعات مطرح شده در این نشست بود.


( ۱ )