ایران، مدل خوبی برای توسعه در منطقه است

۲۱ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۳:۴۷ کد : ۲۹۸۴۳ اخبار برگزیده لیست اخبار اخبار
تعداد بازدید:۱۰۳۷
معاون علمی وزیر تحصیلات عالی افغانستان در دیدار با آقای دکتر سالار آملی، بر خودکفایی و پیشرفت ایران در زمینه های علمی و فناوری تاکید کرد و گفت: ایران، ایران بسیار خود کفاست و مدل خوبی برای توسعه در منطقه است.
ایران، مدل خوبی برای توسعه در منطقه است

دکتر حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر در امور بین الملل و رییس مرکز همکاری های علمی بین المللی در دیدار با دکتر عبدالتواب کرزای، معاون علمی وزارت تحصیلات عالی افغانستان گفتند: هیچکس به فکر ما نیست مگر اینکه ما خودمان به فکر خود باشیم. در دوران تحریم اگرچه حتی به لحاظ داروهای بیماران در تحریم بودیم، اما همین امر، عامل موفقیت ما شد. ایشان با اشاره به روابط خوب و نزدیک ایران و افغانستان افزودند: قلب مردم ایران و افغانستان با یکدیگر می تپد. از این رو ما باید خودمان به فکر حل مشکلات باشیم.
رییس مرکز همکاری های علمی بین المللی با اشاره به پیشرفت های اخیر افغانستان گفتند: آینده افغانستان را روشن می بینم. چهره های صاحبنظر در افغانستان هستند و از این رو می توان آینده مثبتی را برای افغانستان پیش بینی کرد. نخبگان می توانند تحول بیافرینند از این رو ما در ایران از نخبگان شروع کردیم.
قائم مقام وزیر در امور بین الملل در ادامه این دیدار، آینده همکاری های علمی ایران و افغانستان ضروری دانسته و افزودند: برنامه اعطای بورس بین ایران و افغانستان باید عملیاتی شود و از این رو ما به زودی، هیاتی را برای نهایی کردن این برنامه به افغانستان اعزام خواهیم کرد. جمهوری اسلامی ایران آماده است تا تجارب و دانش خود را در زمینه نحوه ارتقای هیات های علمی در اختیار وزارت تحصیلات عالی قراردهد. بهتر است دانشگاه های بزرگ دو کشور، نشست داشته باشند از این رو دانشگاه سیستان از طرف ایران، پیگیری این برنامه را دستور کار خود قرار خواهد داد. ارتباط بین دانشگاه های غیر دولتی و خصوصی دو کشور تقویت شود.
دکتر بالاکرزی در این دیار نیز ضمن تاکید بر پیشرفت های ایران در حوزه علمی و فناوری از پیشنهادهای آقای دکتر سالار آملی استقبال کرده و گفت: توسعه کیفی دانشگاه ها و اعضای هیات علمی افغانستان یکی از دغدغه های اصلی ماست که ما از ایران درخواست می کنیم در این زمینه به ما کمک کند.
شایان ذکر است رییس دانشگاه سیستان و بلوچستان، نماینده وزارت امور خارجه و دبیر اول سفارت افغانستان نیز در این دیدار حضور داشتند. دکتر بالاکرزی که چندی پیش به معاونت علمی وزارت تحصیلات عالی افغانستان انتخاب شده است به منظور شرکت در پنجمین نشست کارگروه فنی اقدامات اعتماد ساز آموزش کشورهای قلب آسیا وارد تهران شده بود. وی در این سفر ضمن دیدار با مقامات سمت از مرکز چاپ و انتشارات سازمان نیز بازدید نموده و با مدیر کل امور بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی نیز دیدار نمودند.