بین المللی شدن آموزش عالی به مطالبه دانشگاه های کشور تبدیل شده است

۱۷ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۴:۱۸ کد : ۲۹۷۵۱ اخبار برگزیده لیست اخبار اخبار
تعداد بازدید:۱۵۲۰
قایم مقام وزیر علوم در امور بین الملل در نشست مدیران بین الملل دانشگاهی های سراسر کشور بیان داشت بین المللی شدن آموزش عالی به مطالبه دانشگاه های کشور تبدیل شده است.

دکتر حسین سالار آملی روز سه شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ در هفتمین نشست مدیران روابط بین دانشگاه های کشور با تاکید بر اینکه بین المللی شدن آموزش عالی کشور سرمایه فرهنگی، اجتماعی و حتی امنیتی محسوب می شود گفت که بین المللی شدن تبدیل به خواست عمومی دانشگاه های کشور شده است. سالار آملی در این نشست که با حضور معاونین وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، برخی روسای دانشگاه و معاونین دانشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی برگزار شد، گزارشی از آخرین وضعیت همکاری های علمی بین المللی کشور ارایه کرد.قایم مقام وزیر علوم با ارایه ارزیابی از وضعیت همکاری های علمی بین المللی بر اساس ۱۰ شاخص گفت که این شاخص ها با استفاده از شاخص های بین المللی موجود، ارزیابی های کارشناسان بومی و همچنین نظرسنجی نخبگان دانشگاهی کشور تهیه شده است. وی تعداد دانشجویان خارجی در داخل کشور، حضور اساتید خارجی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، پروژه های همکاری مشترک با دانشگاه های خارجی، همکاری با ایرانیان خارج کشور، تعداد پروژه های همکاری اساتید ایرانی با همتایان خارجی، تعداد تفاهم نامه های امضا و عملیاتی شده و چاپ مقالات مشترک را جزو مهم ترین شاخص های ارزیابی همکاری های علمی بین المللی کشور اعلام و وضعیت ایران را در مقایسه با قبل مناسب توصیف کرد. سالار آملی در عین حال با مقایسه داده های موجود برخی از این شاخص ها با برخی کشورهای در حال توسعه، تاکید کرد که علی رغم پیشرفت های چشمگیر با نقطه ایده آل فاصله زیادی وجود دارد.

به گفته قایم مقام وزیر علوم، هر چند ایران در بسیاری از شاخص های ارزیابی آموزش عالی در میان کشورهای در حال توسعه در سطح مناسبی است، ولی در شاخص های بین المللی شدن باید تلاش های بیشتری صورت گیرد.ایشان یادآور شدند که در حال حاضر ۵۲۰۰۰ دانشجوی خارجی در دانشگاه های دولتی، آزاد اسلامی و جامعه المصطفی مشغول تحصیل هستند. ۲۳۵ پروژه تحقیقاتی مشترک با اعضای هیات علمی دانشگاه های بزرگ دنیا جاری است. آقای دکتر سالار آملی گفتند که ۹ دوره مشترک تحصیلات تکمیلی با ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا برنامه ریزی و در حال اجرا است


( ۲ )